Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 01, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tylko Solorz z przedstawicieli mediów w setce najbogatszych Polaków "Forbesa"

Zygmunt Solorz (z lewej) jest jedynym na liście 100 najbogatszych "Forbesa", który zajmuje się mediami. Obok czołówka - Sebastian Kulczyk (4. miejsce) i Michał Sołowow (lider) (fot. materiały prasowe)

Zygmunt Solorz jest jedynym ze 100 najbogatszych Polaków, który inwestuje w branżę mediów. W setce magazynu"Forbes" są również twórcy gier komputerowych.

Najwyżej w rankingu (7. miejsce, 7,8 mld zł) uplasował się Paweł Marchewka, szef Techlandu. Jego firma nie stworzyła nigdy hitu na miarę "Wiedźmina", ale za to współpracowała z globalnymi wydawcami: Ubisoftem czy Koch Media. Sukces przyniosła mu gra "Dying Light 2". Latem ubiegłego roku Marchewka sprzedał 2/3 firmy chińskiemu Tencentowi za niemal miliard dolarów. Nadal pozostaje jej 33-procentowym udziałowcem.

Czytaj też: Grzegorz Osiecki z „DGP” przechodzi do Polskiego Radia. Będzie w „Sygnałach dnia”

Zaraz za Marchewką plasuje się Zygmunt Solorz (7,72 mld zł), twórca telewizji Polsat. Jednak zdecydowanie większe przychody czerpie dziś z sieci Plus i platformy Cyfrowy Polsat. Od lat inwestuje w energię odnawialną. Stawia farmy fotowoltaiczne i wiatraki na terenach dawnych kopalń Konin-Adamów-Pątnów. Planuje również uruchomienie modułowych elektrowni atomowych. 

Na 14. miejscu listy znalazł się Rafał Brzoska, twórca InPostu. W branży e-commerce na polskim rynku jest najwyżej notowany. Swój biznes rozwija również we Francji, w Beneluksie, na wyspach brytyjskich oraz w Hiszpanii.

Susan Wojcicki, była szefowa YouTube, znalazła się na 19. miejscu zestawienia (w poprzednich latach była na 13. i 16. miejscu).

Dziesięć miejsc dalej wylądował Przemysław Gacek, współzałożyciel, a obecnie szef grupy Pracuj.pl - jednego z największych portali rekruterskich w Polsce. Firma założona została w 2000 roku w Polsce (Pracuj.pl oraz eRecruiter), od 2006 roku działa w Ukrainie (Robota.ua), a od 2022 roku także w regionie DACH (Softgarden).

Dopiero na 59. miejscu znalazł się Marcin Iwiński (1,6 mld zł majątku). To współtwórca CD Project - firmy, która stworzyła przebojową grę "Wiedźmin" opartą na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Jego kolega z CD Project, Michał Kiciński, wylądował na 77. miejscu zestawienia.

Czytaj też: Rafał Hirsch dołączył do serwisu Forsal.pl. To laureat Grand Press Economy

Na branży gamingowej zarobił też Krzysztof Kostowski (91. miejsce na liście i majątek oceniany na 1,01 mld zł). Jego PlayWay skupia się na niskokosztowych grach, które są rozwijane przez zespoły deweloperskie z całej Polski.

Setkę najbogatszych Polaków zamyka Zenon Nielubowicz, trzeci twórca CD Projekt. Jego majątek jest oceniany na 839 mln zł.

Na czele listy nadal Michał Sołowow (energia atomowa) - 27,25 mld zł. Drugi ponownie Tomasz Biernacki właściciel sklepów Dino - 23,62 mld. Trzeci jest Jerzy Starak - 19,47 mld zł, czwarty Sebastian Kulczyk - 9,38 mld zł.

(PAR, 01.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.