Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 27, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Rzeczpospolita" i "DGP" nie pójdą w ślady "GW" i nie zlikwidują zespołów korektorskich

"Oddzielną korektę przechodzą materiały premium, które publikuje serwis Weekend.Gazeta.pl" – przekazało nam biuro prasowe Agory (fot. Pixabay/islandworks)

Dzienniki ogólnopolskie wciąż korzystają ze wsparcia korektorów, ale nie zawsze ich zespół jest integralną częścią redakcji. Decyzję Agory o likwidacji działu korekty rozumieją natomiast w Polska Press.

Dziennikarze woleliby mieć obok siebie korektorów i martwią się o jakość tekstów. – Pewnych niuansów narzędzia w edytorach nie wychwycą – mówią.

Imielski: "Zachodnie gazety nie mają korekty fizycznej"

Jak powiedział „Presserwisowi” redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, redakcja jego dziennika korzysta z usług korekty zewnętrznej.

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" bez działu korekty. "Decyzja negatywnie wpłynie na komfort pracy"

– To nie jest dział redakcji. Korektorzy są outsorcowani dla "Rzeczpospolitej". Ich pracą zarządza sekretariat programowy. Cała gazeta papierowa i duża część internetu jest w korekcie – przekazał nam naczelny Bogusław Chrabota.

Z kolei Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny „Dziennika Gazety Prawnej”, mówi, że zespół korekty pracuje w ramach wydawnictwa i czuwa wyłącznie nad treściami w papierze. – Materiały online sprawdzają redaktorzy i edytorzy – tłumaczy Jedlak. 

Roman Imielski, pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, której dziennikarze i redaktorzy będą musieli poradzić sobie z brakiem wsparcia korektorów, mówi, że bardzo liczy teraz na rozwinięte narzędzia sztucznej inteligencji. – Takich narzędzi od lat używają zachodnie gazety – one nie mają korekty fizycznej – twierdzi Imielski. Zaznacza jednak, że ostatecznie za końcowy kształt tekstu odpowiadają redaktorzy.

Utrata poczucia bezpieczeństwa

Imielski dodaje również, że od kilku lat w redakcji „Gazety Wyborczej” funkcjonuje wewnętrzny program do autokorekty. Jak dowiedział się "Presserwis", każdy tekst przygotowany przez dziennikarzy i redaktorów musi być najpierw przepuszczony przez ten program.

Czytaj też: „Gazeta Wyborcza” już bez Katarzyny Wężyk. W Agorze trwają zwolnienia grupowe

– Już dawno temu rozesłaliśmy wytyczne, jak wygląda przygotowanie tekstu i na kim spoczywa odpowiedzialność w tej kwestii – zaznacza Imielski.

Redaktorzy w "GW" mówią o "utracie poczucia bezpieczeństwa". Korektorzy nie tylko poprawiali literówki, wskazywali też na zbyt hermetyczny język. – Czasami korektorzy dzwonili i sugerowali, że można ująć jakieś zdanie w prostszy sposób, tak by opisywany temat był przystępniejszy dla czytelnika. Takich niuansów nie wychwyci autokorekta czy inne narzędzia w edytorach, podobnie jak nie wychwycą, czy słusznie dane słowo napisane jest wielką lub małą literą – mówi nam redaktor w oddziale "GW".

Polska Press korekty nie ma od lat

W serwisie Gazeta.pl korektą zajmują się wydawcy serwisów i wydawcy strony głównej.

Czytaj też: Z "Gazetą Wyborczą" żegnają się znany krytyk Jacek Szczerba oraz kolejni dziennikarze z oddziałów

– W redakcji jest także osoba, która odpowiada za szkolenia dla zespołu, w tym także językowe. I wyrywkowo przegląda portal pod kątem błędów w opublikowanych tekstach, przede wszystkim na stronie głównej. Oddzielną korektę przechodzą materiały premium, które publikuje serwis Weekend.Gazeta.pl – przekazało nam biuro prasowe Agory.

W Polska Press likwidację korekty w "GW" przyjęto z pobłażliwym uśmiechem. W serwisach online PP nie są czytane żadne teksty już od kilku lat. Podobnie zresztą jak większość tekstów w papierowych wydaniach – istnieje system wysyłania materiałów do zespołu korektorów, ale brak czasu powoduje, że ten etap często jest pomijany. Korekta stara się jednak czytać materiały płatne – m.in. reklamy i teksty sponsorowane.

Czytaj też: Marek Suski musi zwołać posiedzenie rady programowej Polskiego Radia. Ale boi się

(MZD, 27.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.