Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 01, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apel do posłów i senatorów ws. rozpoczęcia prac nad prawną reformą mediów publicznych

"Apelujemy, by w pracach nad nowym ładem medialnym brały udział organizacje obywatelskie, które walczyły o odpolitycznienie mediów publicznych" - napisano do parlamentarzystów (fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu)

Organizacje dziennikarskie i obywatelskie we wspólnym piśmie do posłów i senatorów zaapelowały o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad prawną reformą mediów publicznych.

"Apelujemy, by do prac tych włączyć byłych oraz obecnych dziennikarzy mediów publicznych, rekomendowanych przez stowarzyszenia i związki zawodowe. Apelujemy, by w pracach nad nowym ładem medialnym brały udział organizacje obywatelskie, które walczyły o odpolitycznienie mediów publicznych" - napisano w otwartym liście.

Pod apelem podpisały się: Towarzystwo Dziennikarskie, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego, zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Obserwatorium Wyborcze, nieformalna grupa facebookowa "Telewizja Polska to my – prawdziwe 70-lecie" (zrzesza ponad 800 byłych i obecnych pracowników i współpracowników TVP), Fundacja Demokratyczne Obywatelskie Media "DOM", "My Obywatele Unii Europejskiej" Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, Obywatele RP oraz Video-KOD Sieciowa Telewizja Obywatelska.

Czytaj też: Wieloletni szef Endemolu Ryszard Sibilski przeszedł do konkurencji, do Jake Vision

Sygnatariusze zaapelowali, by "sięgnąć do wiedzy i doświadczenia przedstawicieli środowiska akademickiego i organizacji pozarządowych". "Z niepokojem przyjmujemy fakt, że w przestrzeni medialnej pojawiają się wypowiedzi przedstawicieli rządowej koalicji w sprawie nowej ustawy medialnej, lecz nic nie wiadomo, by podjęto działania w celu włączenia w te prace szerokiego spektrum przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego" - zwracają uwagę.

Autorzy apelu wskazali, że część partii dysponuje już gotowymi opracowaniami na temat funkcjonowania mediów publicznych. Przypomnieli również deklaracje zawarte w ich programach wyborczych. Koalicja Obywatelska w "100 konkretach" zapowiedziała, że odpolityczni i uspołeczni media publiczne. Odpartyjnienie mediów publicznych obiecywała Trzecia Droga, która wymieniała naprawę TVP, zmianę sposobu finansowania, w tym likwidację abonamentu. W programie wyborczym Nowej Lewicy była deklaracja stworzenia profesjonalnych, pluralistycznych mediów publicznych "o ustalonych standardach prowadzenia zrównoważonej debaty publicznej".

"Tym razem nie może skończyć się na sloganach. To, co spotkało media publiczne najpierw po 2005 roku, a potem po roku 2015 potwierdza, że tylko skuteczne odseparowanie mediów publicznych od polityków zagwarantuje im pluralizm, rzetelność i obiektywizm oraz możliwość realizacji misji. Wierzymy, że media publiczne są potrzebne i że można je uratować" - uważają sygnatariusze apelu. 

Przypominają, że już przed 2010 rokiem zarówno środowiska dziennikarskie, jak i organizacje obywatelskie wielokrotnie ostrzegały, że istniejące regulacje prawne nie zapewniają mediom publicznym niezależności. "Powstało wtedy kilka projektów ustaw, które różnymi sposobami ograniczały potencjalnie szkodliwy wpływ partii politycznych na media publiczne, jednak zostały one zignorowane" - podano.

"Jako przedstawiciele organizacji zawodowych i społecznych oraz nieformalnych grup obywatelskich znamy i rozumiemy te projekty, dysponujemy również założeniami innych projektów – dostosowanych do rzeczywistości ery cyfrowej oraz trudnych realiów spolaryzowanego społeczeństwa. Prace nad nimi są zaawansowane, a wiele kwestii zostało już wnikliwie przeanalizowanych oraz poddanych środowiskowej i publicznej debacie. W wielu kwestiach różnimy się, jednak jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć kompromis dla większego dobra wspólnego" - czytamy.

Autorzy listu popierają myśl, żeby za podstawę do rozpoczęcia pracy nad nowym prawem medialnym wziąć projekt "Media obywatelskie – założenia ustawy o mediach służby publicznej" opracowywany przez zespół pod kierownictwem Jana Dworaka.

(KOZ, 01.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.