Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Odwołana przez ministra kultury rada nadzorcza TVP zwołuje posiedzenie w siedzibie spółki

Odwołana przez ministra kultury rada nadzorcza chce się spotkać w siedzibie TVP przy ul. Woronicza w Warszawie (fot. Michał Żebrowski/East News)

Rada nadzorcza Telewizji Polskiej, odwołana przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, zwołała na piątek posiedzenie w siedzibie spółki przy ul. Woronicza 17 - dowiedział się "Presserwis".

"Presserwis" dotarł do porządku piątkowego posiedzenia, które zarządził uważający się wciąż za przewodniczącego rady nadzorczej Maciej Łopiński.

W porządku znalazło się m.in. "omówienie braku podstaw prawnych uchwał Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (jako rzekomego NWZA) w przedmiocie odwołania członków Rady Nadzorczej". Rada nadzorcza ma też omówić np. uchwałę Sejmu z 19 grudnia ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, a także stanowiska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Przypomnijmy, że 19 grudnia 2023 roku minister kultury jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał dotychczasowe władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Minister powołał nowe rady nadzorcze, które powołały nowe zarządy spółek.

W tym tygodniu sąd rejestrowy nie wpisał jednak tych zmian w zarządzie TVP, które miały miejsce przed ogłoszeniem stanu likwidacji spółki. Decyzja referendarza sądowego nie jest prawomocna. "Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika jednoznacznie, że uchwały walnych zgromadzeń obowiązują, dopóki sąd okręgowy nie stwierdzi ich nieważności bądź ich nie uchyli" - tłumaczyła "Presserwisowi" adwokatka prof. Katarzyna Bilewska z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

(KOZ, 11.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.