Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pegasus był wykorzystywany do inwigilowania dziennikarzy także przez rząd Indii

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android (fot. Wikimedia Commons/Gibran Aquino)

Dochodzenie "Washington Post" i Amnesty International wykazało, że rząd Indii inwigilował czołowych dziennikarzy za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus.

Ślady obecności Pegasusa z października br. wykryto w iPhone'ach dziennikarzy Siddhartha Varadarajana, pracującego w portalu The Wire i Ananda Mangnale z The Organized Crime and Corruption Reporting Project.

Czytaj też: Poseł Krzysztof Brejza wygrał w sądzie z TVP. Chodziło o podsłuchy z Pegasusa

"Coraz częściej dziennikarze w Indiach stają w obliczu groźby bezprawnej inwigilacji za samo wykonywanie swojej pracy, a także grożą im kary więzienia na mocy drakońskich przepisów, kampanie oszczerstw, nękanie i zastraszanie" – oświadczył Donncha O Cearbhaill, szef Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International.

W 2021 roku światowe media ujawniły, że oprogramowanie Pegasus, zaprojektowane przez izraelską firmę NSO, było wykorzystywane do szpiegowania telefonów kilkuset polityków, dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i liderów biznesu na całym świecie.

Czytaj też: "The New York Times" pozywa OpenAI i Microsoft za wykorzystywanie artykułów do kształcenia SI

(MAC, 29.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.