Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 28, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kto znajduje się w nowych władzach mediów publicznych? Zarządy i rady nadzorcze

Prezesi mediów publicznych: Tomasz Sygut – TVP, Paweł Majcher – Polskie Radio, Marek Błoński – Polska Agencja Prasowa

Rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej zdominowali adwokaci, wśród których nie brakuje specjalistów z zakresu prawa handlowego i przestępczości gospodarczej.

  • TELEWIZJA POLSKA. ZARZĄD

Tomasz Sygut, prezes zarządu
Ostatnio pracował na stanowisku członka zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. W 2015 roku zrezygnował z posady dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w reakcji na przeforsowanie przez PiS nowelizacji ustawy medialnej, która skracała kadencje zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W przeszłości Sygut pełnił funkcje zastępcy dyrektora Ośrodka Programów Regionalnych TVP, sekretarza programowego TVP Polonia, wydawcy programów publicystycznych "Punkt widzenia" w TVP 2 oraz "Newsroom" w TVP Info.

Czytaj też: Co oznacza postawienie Polskiego Radia, TVP i PAP-u w stan likwidacji? Skończy się spór prawny

  • TELEWIZJA POLSKA. RADA NADZORCZA

Piotr Zemła, przewodniczący
Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, w latach 2018-2023 przewodniczący Sekcji Prawa i Postępowania Karnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Specjalizuje się w sprawach karnych, karnych skarbowych i przestępczości gospodarczej. Posiada doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej w innych postępowaniach represyjnych.

Maciej Taborowski, wiceprzewodniczący
Adwokat, profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, specjalista w zakresie prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego, w latach 2019–2022 zastępca rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Zajmuje stanowisko profesora w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Autor ponad 100 publikacji naukowych, m.in. monografii „Mechanizmy ochrony praworządności państw członkowskich w prawie Unii Europejskiej. Studium przebudzenia systemu ponadnarodowego” oraz „Konsekwencje naruszenia prawa Unii Europejskiej przez sądy krajowe”.

Anisa Gnacikowska, sekretarz rady nadzorczej TVP
Adwokatka. Zajmuje się doradztwem w sporach rodzinnych oraz sprawami cywilnymi. Członkini Naczelnej Rady Adwokackiej, w latach 2006–21 była tam zastępczynią sekretarza.

Czytaj też: TVP Info wróci w piątek. Dziennikarze TAI spotkali się z nowym kierownictwem

  • POLSKIE RADIO. ZARZĄD

Paweł Majcher, prezes
Dziennikarz, publicysta, menedżer mediów. W latach 2013-2014 był rzecznikiem prasowym i szefem gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, obecnego szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Karierę dziennikarską Paweł Majcher zaczynał w 1997 roku w lokalnej rozgłośni Radia Eska we Wrocławiu. W latach 1998-2006 dziennikarz i publicysta Polskiego Radia Wrocław.
Od 1999 roku w TVP Wrocław przygotowywał i prowadził programy publicystyczne o tematyce politycznej, ekonomicznej i społecznej. Od lipca 2006 do 21 grudnia 2009 był prezesem Radia Wrocław. W listopadzie 2009 roku został wybrany na stanowisko wiceprezesa Polskiego Radia. Tę funkcję oficjalnie objął w grudniu, wtedy też przestał pełnić obowiązki prezesa Radia Wrocław. Pełnił też funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Juliusz Kaszyński, wiceprezes
Od 2004 roku dziennikarz TVN i TVN24, prowadzący i wydawcą programu "Czarno na białym". W Polskim Radiu pracował kiedyś jako reporter i wydawca.

  • POLSKIE RADIO. RADA NADZORCZA

Olga Sztejnert-Rosiak, przewodnicząca
Adwokatka Izby Warszawskiej od 2000 roku, wspólniczka warszawskiej kancelarii prawniczej SWKS Sztejnert, Winnicka, Kowalczuk, Sosnowska. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego oraz procedury cywilnej, także zagranicznych – w języku angielskim i niemieckim. Sekretarz Rady Fundacji Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe.

Czytaj też: Trójka dziennikarzy odchodzi z Radia Eska. Ma przejść do Telewizji Polskiej

Tomasz Kapliński
Adwokat specjalizujący się w: finansach, bankowości, fuzjach i przejęciach, prawie pracy, kontraktach menedżerskich, prawie spółek, projektach infrastrukturalnych, umowach handlowych w ogólności, uprawnieniach zawodowych.

Jakub Bartosiak
Adwokat, wspólnik kancelarii MBM Legal. Odpowiada w niej za obsługę przedsiębiorców oraz prowadzenie spraw kredytowych, związanych z roszczeniami dotyczącymi funduszy inwestycyjnych i obsługę klientów biznesowych.

  • POLSKA AGENCJA PRASOWA. ZARZĄD

Marek Błoński, prezes zarządu
Marek Błoński to jeden z najbardziej doświadczonych dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej. Pracuje w niej od ponad 20 lat, zajmując się głównie tematyką gospodarczą. Był m.in. szefem katowickiego oddziału PAP oraz zastępcą redaktora naczelnego PAP. Ma opinię osoby, która zna problemy PAP od wewnątrz. Szefował też Radzie Pracowników PAP.

Paweł Kostrzewa, członek zarządu Polskiego Radia
W minionych pięciu latach zatrudniony w Biurze Rozwoju i Sprzedaży Serwisów PAP.
W mediach od końca lat 80. W czasie studiów we Wrocławiu prowadził autorskie audycje w Akademickim Studiu Radiowym „Nad Odrą”. Potem siedem lat pracował w Polskim Radiu Wrocław. W latach 1992–1997 był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu Miejskiego Radia Wrocław (późniejsze Radio RAM). Od 1996 roku w Programie III Polskiego Radia, m.in. jako dyrektor redakcji muzycznej. W 2005 roku przeszedł do radiowej Jedynki, gdzie prowadził m.in. audycję muzyczną „Cztery pory roku” i „Lato z radiem”. Z Polskiego Radia odszedł w listopadzie 2007 roku, po 18 latach pracy. W latach 2010- 2014 był szefem redakcji muzycznej portalu Onet.pl. Od sierpnia 2014 - dyrektor serwisu Stopklatka.pl.

Czytaj też: Maciej Świrski tworzy wykaz materiałów skasowanych z TVP i Polskiego Radia. Chodzi m.in. o "Reset"

  • POLSKA AGENCJA PRASOWA. RADA NADZORCZA

Mikołaj Kozak, przewodniczący
Adwokat, specjalista z zakresu prawa karnego i cywilnego, parter w kancelarii Kulpa Kozak. Specjalizuje się w sprawach o skomplikowanym, wielowątkowym charakterze. Występuje w sprawach przestępczości zorganizowanej, przestępczości gospodarczej, przestępczości narkotykowej oraz prania brudnych pieniędzy. Prowadzi również sprawy z zakresu ochrony dóbr osobistych, błędów medycznych i wypadków komunikacyjnych.

Krzysztof Sokołowski
Adwokat. Doradza małym i średnim przedsiębiorcom od 20 lat. Specjalista z zakresu prawa cywilnego, m.in. zagadnień związanych z kontraktami handlowymi i prawem zamówień publicznych.

Bartosz Przeciechowski
Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego. Koncentruje się na sporach cywilnych, gospodarczych i obsłudze przedsiębiorców.

Czytaj też: Tego bronią propagandyści. W PiS-owskich mediach stworzyli dla siebie system fuch

(JF, 28.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.