Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tylko w prasie możliwy jest długotrwały efekt i wielokrotny kontakt z reklamą. Raport PBC

Wskaźniki uwagi (liczba kontaktów z reklamą i zauważalność reklam) mierzone są przez PBC od 2018 roku przy użyciu badań eyetrackingowych (fot. Pixabay.com)

Jak wynika z raportu PBC, tylko w prasie możliwy jest długotrwały efekt i wielokrotny kontakt z reklamą. Prawdopodobieństwo zobaczenia tego rodzaju treści w prasie wynosi aż 91 proc. Lepszym wynikiem może pochwalić się jedynie kino.

Według rocznego raportu PBC zauważalność reklam w kinie wynosi 96 proc., na YouTube – 83 proc., w social mediach – 50 proc., w CTV – 43 proc., na display video – 36 proc., a na display banerach – 30 proc. Czas kontaktu z reklamą w prasie wynosi 7 sekund, natomiast w powyższych kategoriach kolejno: 22,5 sekundy; 2,9 sekundy; 1,3 sekundy; 11,8 sekundy; 2,8 sekundy oraz 2,2 sekundy.

Reklamy w prasie integralną częścią

Jak wynika z badań, statystycznie jeden czytelnik ma średnio 11 kontaktów z reklamą w jednym egzemplarzu czasopisma, w innych mediach zaś jedna emisja reklamy to jeden kontakt. Wskaźniki uwagi (liczba kontaktów z reklamą i zauważalność reklam) mierzone przez PBC przy użyciu badań eyetrackingowych są wysokie, niezależnie od formatu reklamy. Dla większych formatów nieznacznie rośnie zauważalność reklam, a znacząco liczba kontaktów z reklamą.

Czytaj też: Dziennikarze radiowej Dwójki zabrali głos ws. zmian w ostatnich latach. "Dewastacja"

Reklamy w prasie są integralną częścią pisma. Są nie tylko zauważane, ale jednocześnie czytane: według badań PBC dla 74 proc. czytelników reklamy są źródłem użytecznych informacji.

Z raportu PBC płyną również wnioski dotyczące zwyczajów czytelniczych, co ma wpływ na odbiór reklam prasowych. Szacuje się, że średnio 3,7 osoby czyta jedno wydanie. Czytelnicy wielokrotne wracają do treści prasowych, nawet sześć razy i więcej. Co najmniej trzy razy do dzienników wraca 85 proc. czytelników, a do magazynów 95 proc. Przy każdym powrocie do pisma czytana jest duża jego część: 30 proc. czytelników za każdym razem przegląda całe czasopismo, a 76 proc. co najmniej połowę. Poszczególne strony pisma są wielokrotnie oglądane.

Czytelnicy prasy to zaangażowani nabywcy

Jednocześnie średni czas czytania prasy nadal rośnie: w 2023 roku mediana wynosiła 71 minut, a w 2018 – 52 minuty. Czytelnicy prasy coraz więcej czasu poświęcają na czytanie gazet drukowanych, e-wydań i subskrypcji cyfrowych. W ostatnich pięciu latach odsetek odbiorców czytających prasę więcej niż 60 minut dziennie wzrósł z 47 proc. do 57 proc. Odsetek odbiorców czytających więcej niż 30 minut dziennie wzrósł z 75 proc. do 83 proc. Im wyższe wykształcenie, wiek i dochód, tym dłuższy czas czytania prasy.

Czytaj też: Niemal 4,5 mln widzów oglądało w TVP 1 i TVP Polonia pierwsze wydanie serwisu "19.30"

Wreszcie, jak czytamy w raporcie, czytelnicy prasy to zaangażowani nabywcy – nie tylko płacą za dostęp dla treści prasowych, ale także mają nawet o ponad 70 proc. wyższe zwyczaje zakupowe niż przeciętne wyniki dla populacji. Np. w ciągu 30 dni 73 proc. czytelników magazynów luksusowych kupiło ubrania, buty, dodatki (dla całej populacji wskaźnik ten wynosi 48 proc.). Natomiast wśród czytelników magazynów specjalistycznych aż 45 proc. kupiło w ciągu dwóch lat samochód (wskaźnik dla całej populacji to 26 proc.).

Z badań PBC można wysnuć kolejne wnioski dotyczące zwyczajów zakupowych czytelników prasy: 75 proc. z nich lubi próbować nowe produkty, 72 proc. szuka produktów z obniżoną ceną, 61 proc. wybiera produkty ze względu na jakość, a nie na cenę, 51 proc. zaś stara się wybierać na zakupach produkty ekologiczne.

Czytaj też: TV Republika zyskała dzięki zawieszeniu TVP Info. Sakiewicz prosi o datki na zatrudnienie pracowników TVP

(MZD, 27.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.