Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowi: Tomasz Sygut w TVP, Paweł Majcher w Polskim Radiu, Marek Błoński w PAP

Tomasz Sygut - TVP, Paweł Majcher - Polskie Radio, Marek Błoński - Polska Agencja Prasowa

Tomasz Sygut prezesem TVP. Piotr Zemła przewodniczącym rady nadzorczej. Paweł Majcher za Agnieszkę Kamińską mianowany prezesem Polskiego Radia. Marek Błoński za Wojciecha Surmacza prezesem Polskiej Agencji Prasowej. Zmiany wchodzą w życie od środy.

Czytaj też: TVP Info przerwał emisję. Zamiast sygnał TVP 1, bez "Wiadomości". Oto ostatnie sekundy
Czytaj też: Pracownicy TVP Info mają nadawać na antenie TV Republika u Tomasza Sakiewicza
Czytaj też: Maciej Świrski, szef KRRiT, zmiany w Telewizji Polskiej ocenia: "Akt bezprawia"
Czytaj też: Wiesz, czy dziś będą "Wiadomości" w TVP? Możesz zarobić u bukmachera

„Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej”- głosi komunikat opublikowany przez ministerstwo kultury.

Podano, że „decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji”.

Tomasz Sygut prezesem TVP. Piotr Zemła przewodniczącym rady nadzorczej

Piotr Zemła został nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowe władze mediów publicznych, w tym TVP. Powołał nowe rady nadzorcze, które z kolei wybrały nowe zarządy.

Zemła to adwokat, sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Specjalizuje się w sprawach karnych, karnych skarbowych i przestępczości gospodarczej.

Zemła pojawił się w środę w siedzibie TVP w celu przejęcia władzy w spółce.

Nowym prezesem TVP został Tomasz Sygut, w przeszłości dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i szef TVP Info.

***

Paweł Majcher za Agnieszkę Kamińską mianowany prezesem Polskiego Radia

Paweł Majcher, były prezes Radia Wrocław i były wiceprezes Polskiego Radia, został prezesem Polskiego Radia. Zastąpił Agnieszkę Kamińską.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowe władze mediów publicznych, w tym Polskiego Radia. Powołał nowe rady nadzorcze, które z kolei wybrały nowe zarządy. 

Paweł Majcher w latach 2006-2009 był prezesem publicznego Radia Wrocław. Od końca 2009 roku do 2012 roku zasiadał w zarządzie Polskiego Radia. Później był m.in. rzecznikiem prasowym szefa MSWiA Bartłomieja Sienkiewicza.

Wiceprezesem Polskiego Radia został Juliusz Kaszyński, dotychczas dziennikarz TVN 24, w przeszłości pracował już w Polskim Radiu.

"Przyszliśmy tu odbudowywać i wzmacniać" - napisali w mailu do pracowników Paweł Majcher i Juliusz Kaszyński. Przypomnieli, że obaj są radiowcami. "Znamy realia panujące w firmie i mamy świadomość, że wciąż pracuje tu wielu fachowców. Chcemy skorzystać w Państwa wiedzy i doświadczenia. Wiemy też co działo się w Radiu w ostatnich latach. Zarówno Wy jak i my mamy świadomość, że były to efektem politycznych decyzji i stało w dalekiej sprzeczności z zasadami obiektywnego dziennikarstwa. Naszym celem jest zakończenie takich praktyk. Chcemy by Polskie Radio znów było wzorem dziennikarskiego profesjonalizmu i obiektywizmu. Zapraszamy do współpracy" - czytamy w mailu, do treści którego dotarł "Presserwis".

***

Marek Błoński za Wojciecha Surmacza prezesem Polskiej Agencji Prasowej

Prezesem Polskiej Agencji Prasowej został Marek Błoński, korespondent PAP na Śląsku. Zastąpił Wojciecha Surmacza.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowe władze mediów publicznych, w tym PAP. Powołał nowe rady nadzorcze, które z kolei wybrały nowe zarządy.

Nazwisko nowego prezesa PAP pojawiło się już na stronie Pap.pl. Do rady nadzorczej trafili natomiast: Mikołaj Kozak, Krzysztof Sokołowski i Bartosz Przeciechowski.

Marek Błoński to wieloletni dziennikarz PAP. W latach 2014-2015 był zastępcą redaktora naczelnego PAP Media.

(CP, 20.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.