Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Twaróg o obronie TVP: Nie odpuszczą, muszą mieć swój mit i swoje zdjęcia z policją

Siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy Placu Powstańców Warszawy (fot. Jakub Kamiński/East News)

To może być spektakl. Chodzi o ujęcia z policjantami o poważnych minach, ochroniarzami blokującymi drzwi, skandowanie "wolne media!", gest victorii na zdjęciach. Chodzi o dobrze sfotografowany teatrzyk, który przez lata będzie potem służył za dowód prześladowań. Ludzie TVP nie mają nic do stracenia, muszą zbudować nowy mit. Na haśle "przejmowanie waszej – drodzy widzowie – telewizji przez reżim Tuska i zamykanie ust niewygodnym dziennikarzom" wykiełkuje on znakomicie – pisze Marek Twaróg z "Presserwisu".

Gwiazdy propagandy wiedzą, że w szanujących się mediach nie mają czego szukać. Pole manewru w tej branży zawęziło im się na jakiś czas do kilku tytułów, portali i stacji po prawej, które jednak w nowej rzeczywistości będą zarabiać proporcjonalnie do swojej pozycji na rynku – czyli mniej niż za PiS. To znacznie poniżej oczekiwań symboli obecnej TVP.

Nowy mit i nowi bohaterowie są więc dziejową koniecznością. Dla idei – by przetrwać najbliższy czas, trzeba zewrzeć szeregi, a zatem zdefiniować na nowo zło i mu się wspólnie przeciwstawić. Kluby "Gazety Polskiej" mają swój Smoleńsk, dziennikarze niepokorni muszą mieć swój zamach. Ale są też koniecznością ze względów praktycznych – wynoszonemu z siedziby TAI bohaterowi walk o wolność słowa łatwiej będzie zgromadzić pieniądze na własny portal, a może i coś nowoczesnego – na przykład dętą agencję informacyjną, w majestacie której będzie mógł komentować dobro na prawicy.

Czytaj też: Paweł Moskalewicz na czele TVP Info. Jarosław Kurski o prezesurze TVP: Nonsens

Potrzeba więc nowych ikon – nowych obrazków niczym te dawne z redakcji "Wprost" z krzyczącym Majewskim i ściskającym laptop Latkowskim. Obrazków cokolwiek przykurzonych dziś, nieliczni już przecież pamiętają, o jaki skandal chodziło.

Słyszę, że drugi szereg w TVP propagandystom nie pomoże – na korytarzach od zawsze z nich kpiono, więc teraz wszyscy odetchną z ulgą. Przy Woronicza zatem Francja elegancja, a demokracji, wolności słowa, swobód obywatelskich, konstytucji, prawa i prawdy ekipa Tulickiego i Pereiry bronić będzie jedynie w swoim pałacu przy Placu Powstańców.

Czytaj też: Tomasz Michniewicz może zostać dyrektorem radiowej Trójki. "Toczą się wstępne rozmowy"

Marek Twaróg

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.