Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Elon Musk przywraca konto Alexa Jonesa, propagatora teorii spiskowych, na platformę X

Alex Jones stracił kiedyś dostęp do większości poważnych platform i mediów społecznościowych. Teraz Musk odblokował go na X (fot. Wikimedia Commons/Heisenberg Media, screen: YouTube/Law&Crime Network)

Platforma społecznościowa X przywróciła konto amerykańskiego dziennikarza i jednego z najbardziej znanych propagatorów teorii spiskowych Alexa Jonesa. Właściciel serwisu Elon Musk ogłosił, że zadecydowali tak użytkownicy platformy.

"Ludzie przemówili i tak się stanie" – napisał Musk w odpowiedzi na sobotnią ankietę na temat przywrócenia konta. Do zamknięcia ankiety oddano prawie 2 mln głosów, z czego ok. 70 proc. opowiedziało się za powrotem Jonesa.

Zwolennik teorii spiskowych odblokowany przez Muska

Od czasu przejęcia X przez Muska na platformę wróciła większość zawieszonych kont, w tym należące do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Czytaj też: Elon Musk przeklina reklamodawców, którzy odeszli z X. "Idźcie się pier....ć"

Platforma znana wcześniej jako Twitter zablokowała Jonesa i jego witrynę Infowars w 2018 roku, twierdząc, że zostały naruszone standardy obowiązujące w serwisie. Zakaz wszedł w życie kilka tygodni po tym, gdy Apple, YouTube i Facebook usunęły podcasty i kanały Jonesa, powołując się na zasady społeczności.

Jonesowi w ubiegłym roku amerykańskie sądy nakazały zapłacenie prawie 1,5 mld dol. odszkodowania za propagowanie teorii spiskowych dotyczących zdarzenia w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut. W 2012 roku zamachowiec zastrzelił tam 26 osób, w tym 20 dzieci.

Jones i jego poplecznicy głosili, że strzelanina była mistyfikacją przygotowaną przez rząd Stanów Zjednoczonych. Mistyfikacja miała rzekomo na celu ograniczenie swobodnego dostępu do broni w USA i destabilizację przemysłu zbrojeniowego w tym kraju. Rodziców zabitych dzieci prawicowy amerykański dziennikarz, prezenter radiowy i podcaster nazywał "kryzysowymi aktorami" (w związku z tym spotkało ich wiele przykrości). Jones od lat kwestionuje prawdziwość rozmaitych wydarzeń. W przeszłości wielokrotnie wypowiadał się przychylnie m.in. o polityce prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj też: Właściciel "Sports Illustrated" zwalnia dwóch dyrektorów za teksty pisane przez AI

(MAC, 12.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.