Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 05, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta pozwana przez hiszpańskie media o 600 mln dol. za nieuczciwą konkurencję

Meta z Facebookiem muszą się liczyć z podobnymi pozwami w innych krajach (fot. Unsplash.com/Dima Solomin)

Grupa reprezentująca 83 hiszpańskie media złożyła pozew na kwotę 550 mln euro (600 mln dol.) przeciwko właścicielowi Facebooka – Meta Platforms – powołując się na nieuczciwą konkurencję na rynku reklamowym.

Stowarzyszenie mediów AMI podało w oświadczeniu, że hiszpańskie organizacje medialne złożyły zbiorowy pozew przed sądem handlowym i zarzucają Meta naruszenie unijnych przepisów o ochronie danych w latach 2018-2023.

Czytaj też: Spotify zwolni ponad 1500 pracowników, bo "zmieniły się okoliczności"

"Masowe" i "systematyczne" wykorzystywanie przez Meta danych osobowych użytkowników platform Facebook, Instagram i Whatsapp daje jej nienależną przewagę w postaci projektowania i oferowania spersonalizowanych reklam, co zdaniem pozywających stanowi nieuczciwą konkurencję.

"Oczywiście w każdym innym kraju UE mogłoby zostać wszczęte takie samo postępowanie prawne, ponieważ dotyczy ono rzekomego naruszenia europejskich przepisów" – zakomunikował prawnik reprezentujący pozywających Nicolas Gonzalez Cuellar.

Czytaj też: Walmart też wycofuje reklamy z platformy X. Wypowiedzi Muska nie pomagają

(MAC, 05.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.