Dział: PRASA

Dodano: Listopad 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„GW”: Prawie 4 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na finansowanie homofobicznych dodatków w „Do Rzeczy”

Ostatni numer finansowanego z Funduszu Sprawiedliwości dodatku ukazał się 20 listopada (screen: Dorzeczy.pl)

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało z Funduszu Sprawiedliwości prawie 4 mln zł na 20 wydań dodatku tematycznego do tygodnika „Do Rzeczy” (Orle Pióro) pt. „Prawna obrona wolności sumienia i ideologia LGBT” – ujawniła „Gazeta Wyborcza”.

Fundusz Sprawiedliwości powstał w resorcie sprawiedliwości, kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę, żeby pomagać ofiarom przestępstw. Jednak jak informuje „GW”, w latach 2020-2023 trafiły z niego co najmniej 3 819 182 zł do Fundacji Strażnik Pamięci, która formalnie wydawała dodatek „Prawna obrona wolności sumienia i ideologia LGBT”. Jej prezesem jest redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki. Wśród wymienionych celów projektu znalazło się m.in. „Zwiększenie wiedzy Polaków o problemie oddziaływania ideologii LGBT na osoby wyznające wiarę katolicką oraz przypadków obrazy ich uczuć religijnych” – czytamy w „GW”.

Dodatki do „Do Rzeczy”, finansowane przez resort Zbigniewa Ziobry, szerzyły treści homofobiczne. Przykładowo, w artykule „Homoseksualizm - rewolucja oparta na kłamstwach” ks. Paweł Bortkiewicz ze zgromadzenia chrystusowców stwierdzał, że zakazywanie tzw. leczenia homoseksualności to współczesny paragraf 22. Małopolska kurator oświaty przekonywała natomiast, że „Według rzetelnych badań w każdym społeczeństwie jest ok. 3 proc. osób, które nie czują się heteroseksualne. Po badaniu z Nowego Jorku widać, że można tak młodzieży zamieszać w głowach, iż odsetek ten rośnie do 25 proc. To budowanie nowej cywilizacji tzw. neobarbarzyńskiej”.

Na łamach dodatków do „Do Rzeczy” chwalono też samorządowe „strefy wolne od LGBT", a mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, ostrzegał: „Zwycięstwo radykalnej ideologii jest bliskie, a nasze dotychczasowe życie i świat wartości leżący u jego podstaw są rzeczywiście zagrożone”.

„GW” pisze, że oprócz dodatków do tygodnika z pieniędzy resortu Zbigniewa Ziobry fundacja Pawła Lisickiego organizowała konferencje. Wśród panelistów byli m.in. Barbara Nowak, Rafał Ziemkiewicz, ks. Dariusz Oko, a także dr hab. Mieczysław Ryba z KUL, stały ekspert programów propagandowych Telewizji Polskiej i radny wojewódzki PiS.

Ostatni numer finansowanego z Funduszu Sprawiedliwości dodatku ukazał się 20 listopada.

(MAK, 29.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.