Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kabaret Młodych Panów odegrał się na Polsacie i nie dał zgody na sfilmowanie występu

– Ze strony pracowników telewizji doszła do nas informacja, że stało się tak na skutek interwencji "miasta" – mówi Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów. – Mam nadzieję, że nie chodzi o jakiś gang, który określa się tym mianem.(fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Kabaret Młodych Panów – jedna z najpopularniejszych grup w Polsce – który wziął udział w Rybnickiej Jesieni Kabaretowej "Ryjek", nie wyraził zgody na utrwalenie występu przez Telewizję Polsat. – Po tym, jak władze Polsatu ocenzurowały i wstrzymały emisję programu "Młodzi i Moralni", zrywamy z tą stacją wszelkie kontakty – mówi "Presserwisowi" Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów.

Koncert galowy festiwalu kabaretowego "Ryjek" – jednego z najważniejszych i najstarszych festiwali kabaretowych – odbył się wczoraj wieczorem w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Tak jak w latach poprzednich, realizatorem telewizyjnym imprezy była Telewizja Polsat.

Korólczyk: "Kulisy utrzymywane są w tajemnicy"

– Według pierwotnego planu, nagrany przez Polsat koncert finałowy miał zostać wyemitowany w następną niedzielę, 26 listopada. Natomiast na wczorajszy wieczór wypadała emisja 10., czyli ostatniego odcinka "Młodych i Moralnych" (Kabaret Młodych Panów był jedną z formacji tworzących ten program – przyp. red.) – mówi Robert Korólczyk.

Czytaj też: Robert Górski po zerwaniu współpracy z Polsatem: "Poszukamy okna w internecie"

Jak informowaliśmy, formacje tworzące popularny program "Młodzi i Moralni" zerwały współpracę z Polsatem w reakcji na wstrzymanie emisji.

– Ze strony pracowników telewizji doszła do nas informacja, że stało się tak na skutek interwencji "miasta" – mówi Robert Korólczyk. – Mam nadzieję, że nie chodzi o jakiś gang, który określa się tym mianem. Zapewne pod pojęciem "miasta" kryją się osoby z partyjnej centrali PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, którym nie podobały się nasze skecze z podtekstami politycznymi. W każdym razie kulisy sprawy są utrzymywane w tajemnicy. Nie wiemy, kto z "miasta" interweniował. Nie wiemy, który skecz przelał czarę goryczy i sprowokował decyzję o zawieszeniu emisji "Młodych i Moralnych". My zgodnie z umową z Polsatem nagraliśmy wszystkie odcinki, prawa do ich emisji ma Polsat – zaznacza Robert Korólczyk.

"Z Polsatem zrywamy z powodów zasadniczych"

– Cezura polityczna kojarząca się z czasami słusznie minionymi przysporzyła nam popularności – mówi Robert Korólczyk. – Publiczność obecna podczas nagrań w studiu Polsatu na nasze skecze reagowała owacyjnie. Niektórzy przychodzili z kartkami z napisem: "stop cenzurze". Polsat usunął z sieci archiwalne odcinki. W tej sytuacji wrzucaliśmy fragmenty skeczy na nasze profile na Facebooku i sieć się rozgrzała – mówi satyryk.

Czytaj też: Agent Tomek w "GW" mówi o współpracy CBA z prorządowymi dziennikarzami. Są nazwiska

W jego ocenie obecność w telewizji nie jest dziś warunkiem poszerzania publiczności. – Popularny program satyryczny wyemitowany w telewizji może liczyć na jeden, dwa miliony widzów. A dobry skecz w internecie ma szanse na zasięg od 5 do 10 mln. Jednak z Polsatem zrywamy z powodów zasadniczych. Skoro nie możemy na jego antenie komentować rzeczywistości tak jak chcemy, poszukamy innych mediów. Po tym, co się stało, nie chcemy mieć z tą stacją nic wspólnego, więc nie wyraziliśmy zgody na nagrywanie naszego występu podczas gali finałowej „Ryjka” – stwierdza Robert Korólczyk.

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Grupy Polsat Plus, konsekwentnie odmawia nam wypowiedzi na temat obecności lub nieobecności satyryków na antenie.

Z danych Nielsen Media, do których dotarliśmy, wynika, że film „R.I.P.D. Agenci z zaświatów” – nadany w jedną z minionych niedziel po 20 zamiast kabaretów – miał średnio 573 tys. widzów. Przełożyło się to na 4,29 proc. udziału w grupie ogólnej 4+, 5,79 proc. w komercyjnej 16-49 oraz 5,65 proc. w komercyjnej 16-59. Natomiast „Kabaret na żywo. Młodzi i moralni” po trzech tygodniach tej edycji miał średnio 1,39 mln widzów, notując 10,70 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej 4+, 10,17 proc. w komercyjnej 16-49 i 11,14 proc. w grupie komercyjnej 16-59.

Czytaj też: Bez fałszywej symetrii. Malwina Dziedzic: Symetrystów uważam za akuszerów autokratów

(JF, 20.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.