Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP orędzie marszałka Senatu poprzedziła ostrzeżeniem, że to „agitacja”

TVP przed wystąpieniem marszałka Senatu zamieściła swoje oświadczenie (screen: TVP)

Telewizja Polska czwartkowe orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego poprzedziła komunikatem, że jego wystąpienie „stanowi naruszenie zasady równości komitetów wyborczych w prezentowaniu bezpłatnych materiałów wyborczych na antenach Telewizji Polskiej S.A.”. Wystąpienie Grodzkiego nazwała „agitacją i polemiką wyborczą”.

Najpierw z telewizyjnym orędziem wystąpił w czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda. W TVN 24 i Polsat News wyemitowano orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego od razu po orędziu prezydenta. W TVP Info wyemitowano reklamy, a potem odczytano oraz wyświetlono komunikat. "Telewizja Polska S.A. informuje, że treść wystąpienia Marszałka Senatu zawiera agitację i polemikę wyborczą (…)" - przeczytali widzowie na planszy, która pojawiła się przed wystąpieniem Tomasza Grodzkiego. "Treść wystąpienia Marszałka Senatu stanowi naruszenie zasady równości komitetów wyborczych w prezentowaniu bezpłatnych materiałów wyborczych na antenach Telewizji Polskiej S.A." - dodano w komunikacie. TVP zaznaczyła, że „w trosce o zachowanie powagi Państwa zdecydowaliśmy się na wyemitowanie powyższego wystąpienia”.

Czytaj też: Amerykański fundusz MDIF, który ma akcje Agory, także w WP. Ochrona przed władzą. "Partner wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce"

Tomasz Grodzki w orędziu zachęcał do udziału w wyborach i mówił o tym, czego widzowie TVP nie dowiadują się od tego nadawcy. - W tę niedzielę idziemy na wybory tak naprawdę także po to, by zdecydować, czy chcemy pozostać w Unii Europejskiej, bo jak wszyscy widzimy, od kilku lat nasz kraj został postanowiony na ścieżce konfliktu ze Wspólnotą – mówił Grodzki.

Nawiązał też do niedawnej dymisji najwyższych dowódców wojskowych. - Mój najwyższy niepokój budzi dymisja najważniejszych dowódców polskiego wojska, którzy wychowani w tradycji apolityczności armii, mieli już najwyraźniej dość prób zmiany zapisanej w konstytucji cywilnej kontroli nad armią na partyjną kontrolę, podporządkowaną jednej opcji — powiedział Grodzki.

Marszałek Senatu podsumował też dwie kadencje rządów PiS: – Obecna władza przez osiem ostatnich lat systematycznie dewastowała wszystkie instytucje demokratycznego państwa, począwszy od Trybunału Konstytucyjnego, przez Sąd Najwyższy, prokuraturę, policję, wolne media, po Sejm, w którym rządząca większość stała się de facto bezrefleksyjną maszynką do głosowania.

TVP musiała wyemitować orędzie Tomasza Grodzkiego. Jako trzecia osoba w państwie, może występować na antenie TVP w najważniejszych dla kraju sprawach, a telewizja nie może mu w tym przeszkodzić.

(MAK, 12.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.