Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W KRRiT jest już 17 skarg na debatę wyborczą TVP. Pytania jak hasła wyborcze

Najdłuższe pytanie zadane przez prowadzącą Annę Bogusiewicz trwało 1 minutę i 13 sekund i dotyczyło prywatyzacji (screen: YouTube/TVP Info)

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło na razie aż 17 skarg indywidualnych na debatę przedwyborczą, którą w poniedziałek zorganizowała Telewizja Polska - ustalił "Presserwis". - Zadający pytania był w niej jednocześnie uczestnikiem. Pytania były z tezą, co biło po oczach - podsumowuje Juliusz Braun, były przewodniczący Rady i były prezes TVP.

Jak dowiedzieliśmy się w Krajowej Radzie, zarzuty dotyczą m.in. zadawania pytań w formie haseł wyborczych PiS i faktu, że pytania prowadzących były dłuższe niż odpowiedzi uczestników. Skarżący zwrócili też uwagę na stronnicze zachowanie prowadzącego Michała Rachonia.

"Presserwis" ustalił, że w związku ze skargami KRRiT podejmie rutynowe działania, czyli wystąpi do nadawcy o przesłanie materiału i wyjaśnienia.

Czytaj też: „Wiadomości” TVP w newsach mówią o "kandydatach" PiS. To narusza ustawę oraz Kodeks wyborczy

Z zarzutami skarżących zgadza się Juliusz Braun. - Gdy oczekuje się krótkiej odpowiedzi, trzeba też zadawać pytania, które taką odpowiedź umożliwiają. Pytania były z tezą, co biło po oczach. Ponadto mieliśmy powtarzanie w połowie tury pytania, będącego de facto hasłem wyborczym po stronie PiS - mówi Braun "Presserwisowi". Jak dodaje, taka formuła debaty, w której jest tylu uczestników, zawsze była krytykowana. - Zarzucano, że to bardziej teleturniej niż debata. Tym razem jednak mieliśmy teleturniej, którego zadający pytania był jednocześnie uczestnikiem - ocenia Juliusz Braun.

Według Nielsen Media organizowaną przez TVP debatę wyborczą oglądało łącznie na czterech antenach średnio 5,6 mln widzów (9 października od ok. 18.30 do 19.33). W TVP 1 miała średnio 3,8 mln oglądających (29,87 proc. udziału w grupie ogólnej 4+ i 27,93 proc. w komercyjnej 16-59), w TVP Info - 1,2 mln (odpowiednio 9,37 proc. i 7,33 proc.), w TVP Polonia - 431 tys. (3,40 proc. i 4,46 proc.), a w TV Republika - 194 tys. (1,53 proc. i 1,49 proc.).

Najdłuższe pytanie zadane przez prowadzącą Annę Bogusiewicz trwało 1 minutę i 13 sekund i dotyczyło prywatyzacji. Niewiele krótsze pytanie zadał Michał Rachoń o imigrantów (minuta i 11 sekund). Tymczasem politycy mieli na odpowiedzi tylko po minucie na każde pytanie.

Pod koniec debaty jeden z dwójki prowadzących Michał Rachoń złamał ustalone zasady, kiedy lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk uderzył w dziennikarzy TVP, nazywając ich działaczami. "Mnie się wydaje, że ta zadziorność byłaby na miejscu względem przywódców państw silniejszych od Polski, a nie względem dziennikarzy, ale cóż" - odparował Michał Rachoń.

Jak informowaliśmy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała też skargi na Telewizję Polską po tym, jak w TVP Info Miłosz Kłeczek nazwał posła PSL Pawła Bejdę chamem oraz na "Wiadomości" i TVP Info. Autorzy skarg na "Wiadomości" wskazywali m.in. na stronniczość polityczną telewizji publicznej. W skargach pod adresem TVP Info stacji zarzucano np. brak obiektywizmu i stronniczość polityczną oraz przerywanie transmisji z obrad Sejmu w momencie zabierania głosu przez posłów opozycji.

(MNIE, 12.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.