Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amazon pozwany przez amerykańską Federalną Komisję Handlu za utrzymywanie pozycji monopolisty

Amazonowi zarzuca się tłumienie konkurencji i zmuszanie mniejszych sprzedawców do korzystania z usług firmy (fot. Pixabay.com)

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew przeciwko koncernowi Amazon za nieprzestrzeganie zasad konkurencji i utrzymywanie pozycji monopolisty na rynku usług e-commerce. Firma została pozwana również przez 17 amerykańskich stanowych prokuratorów generalnych. 

FTC zwróciła się do sądu o rozważenie zmuszenia sprzedawcy internetowego do sprzedaży aktywów w związku z nieustanną walką o powstrzymanie dominacji firm Big Tech w internecie. 

Amazonowi zarzuca się tłumienie konkurencji i zmuszanie mniejszych sprzedawców do korzystania z usług firmy. Pozwu oczekiwano po latach skarg, w których Amazon.com i inni giganci technologiczni nadużywali dominacji w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych i sprzedaży detalicznej online.

Czytaj też: Marek Twaróg: Prezydent rozgrzeszył wszystkie podłości partyjnych funkcjonariuszy

Pozew złożony w Seattle, gdzie ma siedzibę Amazon, jest następstwem czteroletniego śledztwa i pozwów federalnych złożonych przeciwko Google i Meta Platforms.

W skardze FTC zwraca się do sądu o rozważenie "wszelkiego wstępnego lub stałego godziwego zadośćuczynienia, w tym między innymi ulgi strukturalnej, niezbędnej do przywrócenia uczciwej konkurencji". Jak tłumaczy agencja Reutera, ulga strukturalna zazwyczaj oznacza, że firma sprzedaje aktywa, na przykład część swojej działalności.

Amazon stwierdził, że pozew FTC może zaszkodzić konsumentom, prowadząc do wyższych cen i wolniejszych dostaw.

"Praktyki kwestionowane przez FTC pomogły pobudzić konkurencję i innowacje w branży detalicznej, a także zaowocowały większym wyborem, niższymi cenami i szybszymi dostawami dla klientów, a także większymi możliwościami dla wielu firm sprzedających w sklepie Amazona - oświadczył David Zapolsky, główny radca prawny firmy.

FTC stwierdziła, że Amazon, założony w 1994 roku i wart ponad 1 bln dol., karał sprzedawców, którzy próbowali oferować ceny niższe niż ceny Amazona. Utrudniał też konsumentom znalezienie tych sprzedawców na platformie Amazon. Inne zarzuty obejmują twierdzenie, że koncern forował własne produkty na swoich platformach, kosztem konkurentów.

Amazon odpowiedział, że jeśli pozew antymonopolowy zakończy się sukcesem, spowoduje to mniejszą liczbę produktów do wyboru, wyższe ceny i wolniejsze dostawy. Firma stwierdziła, że nie zgadza się z przedstawionymi zarzutami i będzie bronić się w sądzie.

W Stanach Zjednoczonych trwa proces z inicjatywy Departamentu Sprawiedliwości przeciwko praktykom monopolowym stosowanym przez Google.

(MAC, 27.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.