Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 05, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora negocjuje ze związkowcami, by nie podwyższać odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Przedstawiciele Agory nie odpowiedzieli na nasze pytania, jakiego rzędu koszty spółka musiałaby ponieść w związku z podwyższeniem odpisu na ZFŚS (fot. archiwum)

Zarząd Agory naciska na związkowców, by zgodzili się na niepodwyższanie w tym roku odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Rozmowy są odpowiedzią na regulacje zawarte w znowelizowanej ustawie okołobudżetowej.

Podpisana na początku sierpnia przez prezydenta ustawa przewiduje podniesienie do 5104,90 zł kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Oznacza to, że od 1 lipca kwota odpisu na jednego pracownika zatrudnionego w tzw. warunkach normalnych wzrosła z 1662,97 zł do 1914,34 zł. Zarząd Agory może uniknąć w tym roku dodatkowych kosztów wynikających ze zmiany przepisów pod warunkiem, że związkowcy wyrażą zgodę na niezwiększanie kwoty odpisu.

Wszystkie za i przeciw

W ostatni piątek odbyły się rozmowy w tej sprawie. Z naszych ustaleń wynika, że zarząd oczekuje od związkowców szybkiej odpowiedzi, gdyż pracodawcy są zobowiązani do odprowadzenia odpisów na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. Ostateczną decyzję o przystaniu lub nieprzystaniu na propozycję zarządu podjąć ma NSZZ „Solidarność” w Agorze, który jest reprezentatywną zakładową organizacją związkową.

Czytaj też: "Fakty" w sierpniu prowadziły wśród programów informacyjnych

– Większy odpis to grubsza poduszka finansowa funduszu, ale też wyższe koszty dla spółki i jej słabszy wynik. Jedno i drugie przekłada się na losy pracowników, choć nie bezpośrednio. Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw – mówi „Presserwisowi” Natalia Mazur, przewodnicząca „Solidarności” w Agorze. – Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli wyjść do pracowników z informacją: zgodziliśmy się na mniejszy odpis, firma ma fajny wynik, dzięki temu możecie liczyć na... W ostatnich rozmowach zatrzymaliśmy się na tych kropkach. Jest jeszcze chwila na decyzję – dodaje Mazur.

Jak ustalił "Presserwis", środki z Funduszu Świadczeń Socjalnych w Agorze pośrednio posłużyły w zeszłym roku na wypłaty odpraw dla zwalnianych pracowników. Ogłoszone pod koniec października zwolnienia grupowe w Agorze objęły 84 osoby z segmentu prasowego.

Przedstawiciele Agory nie odpowiedzieli na nasze pytania, jakiego rzędu koszty spółka musiałaby ponieść w związku z podwyższeniem od lipca br. odpisu na ZFŚS. – Nie komentujemy przebiegu rozmów z przedstawicielami związków zawodowych, ponieważ mają one charakter poufny – przekazało nam biuro prasowego Agory.

Czytaj też: Polsat pokazał program kabaretowy z wyciętymi skeczami o tematyce politycznej

(MZD, 05.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.