Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Potwór z Florencji

Douglas Preston, Mario Spezi
przeł. Kaja Gucio
WYDAWNICTWO CZARNE
WOLOWIEC 2023

Jest tu wszystko: seks, przemoc, niewytłumaczalne okrucieństwo, niekompetencja organów ścigania i tyle zwrotów akcji, ile nie zdarza się w sensacyjnych powieściach Macieja Siembiedy. Jednak to nie sensacja. Albo nie do końca. „Potwór z Florencji” to rasowy krwisty reportaż stworzony przez Amerykanina, który chciał zamieszkać we Florencji, i włoskiego dziennikarza śledczego, który o mrocznej stronie tego miasta i jej najkrwawszej tajemnicy wiedział wszystko. Wielbicieli literatury faktu mogą zaskoczyć budowa i język „Potwora”. Preston jest nie tylko dziennikarzem, lecz również twórcą powieści sensacyjnych, a historia Speziego, który ze sprawą okrutnych morderstw miał styczność od samego początku, aż prosiła się, by ją opisać. Nie suchym językiem faktów, lecz wartkim powieściowym. Dlatego „Potwora” można potraktować jak powieść. Opisane w nim zbrodnie natchnęły zresztą Thomasa Harrisa do napisania „Hannibala”, drugiej części „Milczenia owiec”.

Ale poza wątkiem kryminalnym ten tom jest również opisem włoskich obyczajów. Czytelnik poznaje Włochy, jakich nie zobaczy w żadnym przewodniku turystycznym. Włochy, w których rodzinne zależności i lokalne układy zawsze mają pierwszeństwo przed prawem spisanym. Włochy, które choć zmieniają się i liberalizują od pierwszej zbrodni „Potwora”, pozostają konserwatywne w wielu obyczajowych kwestiach. Włochy, które mając świadomość wielu swoich niedoskonałości, zawsze potrafią dla nich znaleźć logiczne wytłumaczenie. I w końcu Włochy, w których policja, jak każda na świecie, za wszelką cenę stara się w jak najkrótszym czasie wskazać i schwytać winnego. Nawet gdyby był niewinny.

PAR

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.