Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Marchewka sprzedaje większość Techlandu chińskiemu gigantowi

Paweł Marchewka założył Techland w 1991 roku. Na początku studio zajmowało się tłumaczeniem gier komputerowych na język polski (fot. materiały prasowe)

Chiński koncern Tencent przejmuje większość udziałów w Techlandzie, największej po CD Projekt polskiej spółce gamingowej. Paweł Marchewka pozostanie szefem studia.

O transakcji poinformował Paweł Marchewka, czyli prezes, założyciel i dotychczas jedyny właściciel Techlandu.

Marchewka: "Utrzymamy swobodę artystyczną"

„Połączenie sił z Tencent pozwoli nam wrzucić najwyższy bieg jeżeli chodzi o wdrażanie naszej wizji dotyczącej gier. Wybraliśmy sprzymierzeńca, który miał już okazję współpracować z kilkoma z najlepszych na świecie firm zajmujących się grami i który pomógł im osiągnąć nowe wyżyny – jednocześnie szanując ich metody działania” – napisał Marchewka w komunikacie.

Czytaj też: Prezes CD Projekt zapewnia, że spółka nie jest na sprzedaż. "Chcemy być niezależni"

„Zachowamy pełną własność naszych tytułów, utrzymamy swobodę artystyczną i twórczą, a także wciąż będziemy działać w sposób, który wydaje nam się właściwy. Ja wciąż będę pełnić rolę dyrektora generalnego studia” – dodał.

Techlad to drugi po CD Projekcie największy polski producent i wydawca gier wideo. Zatrudnia ok. 400 osób w studiach we Wrocławiu, Warszawie i Ostrowie Wielkopolskim. Pierwszym dużym sukcesem Techlandu była gra „Call of Juarez” z 2006 roku, w jej produkcję zainwestował Ubisoft. Potem spółka postawiła na gry o zombie, a dzięki pozycji „Dying Light” osiągnęła globalny sukces – jej pierwsza część sprzedała się w 20 mln egz., a druga, która miała debiut rok temu, szybko się zwróciła, choć zainwestowano w nią ok. 100 mln dol.

Tylko w 2022 roku Techland miał 1,12 mld zł przychodu i 747 mln zł zysku netto. Tytułem dywidendy z tego zysku do właściciela trafiło 235 mln zł.

Tencent inwestuje w gaming

Wartości transakcji nie ujawniono, ale Techland według różnych szacunków jest wyceniany na 2-3 mld dol. Jego założyciel Paweł Marchewka w br. skończył 50 lat. Od kilku lat spekulowano, że będzie chciał spieniężyć swój sukces poprzez wprowadzenie firmy Techland na giełdę. Ostatecznie wybrał sprzedaż udziałów chińskiemu gigantowi technologicznemu.

Czytaj też: YouTube po raz pierwszy podnosi ceny dla subskrybentów premium w USA

Holding Tencent jest największą spółką notowaną na giełdzie w Hongkongu. W 2022 roku miał 81 mld dol. przychodu. Przede wszystkim należy do niego aplikacja do komunikacji WeChat i największa wyszukiwarka w chińskim internecie – Baidu.

Od kilkunastu lat Tencent inwestuje w gaming – m.in. w amerykańskie studio Riot Games (gra "League of Legends"), kontroluje też Epic Games (m.in. "Fortinite"). Na polskiej giełdzie Tencent jest obecny w akcjonariacie spółki Bloober Team. Jesienią kupił 20 proc. udziałów w studiu Gruby Entertainment, założonym przez deweloperów studia People Can Fly.

Czytaj też: Logo Twittera już zmienione. Zamiast niebieskiego ptaszka widnieje litera X

(GK, 25.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.