Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook wezwany przez radę nadzorczą do sprawowania lepszej kontroli nad treściami politycznymi

Facebook będzie szczególny obserwowany w kontekście amerykańskich wyborów prezydenckich (fot. Unsplash.com/Firmbee.com)

Rada nadzorcza Meta Platforms zwróciła się do zarządu firmy o ocenę wysiłków na rzecz zapobiegania propagowaniu przemocy politycznej na jej platformach.

Decyzja o nieusunięciu z Facebooka wezwania brazylijskiego generała do wyjścia na ulice – po wyborach w 2022 roku – wzbudziła obawy co do polityki firmy dotyczącej zwalczania tego rodzaju treści. Meta deklaruje bezstronność, Rada chce, by w określonych przypadkach zachować stanowczość i ingerować w kontrowersyjne treści.

"W tamtym przypadku intencja mówcy, treść przemówienia i jego zasięg, a także prawdopodobieństwo nieuchronnej szkody uzasadniały usunięcie postu" – wydała oświadczenie rada nadzorcza, której zalecenia nie są wiążące dla zarządu Meta.

Czytaj też: Meta i Google zablokują dostęp do newsów w Kanadzie. Efekt ustawy o płaceniu za wiadomości

Początkowo Meta nie usunęła wideo, ale ostatecznie zdecydowała się na to 20 stycznia. Sprawa wzbudziła jednak wątpliwości. Rada nadzorcza stawia pytania o skuteczność utrzymywania bezstronności w trakcie procesów wyborczych w kontekście przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Facebook oraz Instagram były w przeszłości wielokrotnie wykorzystywane do rozpowszechniania dezinformacji i podżegania do przemocy. W 2020 roku firma przyznała, że jej platformy stały się polem działań Rosji służących do wpływania na wyborców w USA w 2016 roku – w wyborach zwyciężył wtedy republikanin Donald Trump. Facebook znalazł się wśród platform społecznościowych, które zawiesiły Trumpa w 2021 roku po zamieszkach na Kapitolu z 6 stycznia. Te akurat działania uznano za słuszne.

Rada nadzorcza została utworzona pod koniec 2020 roku w celu przeglądu decyzji Facebooka i Instagrama dotyczących usuwania określonych treści i wydawania orzeczeń w sprawie podtrzymywania lub kwestionowania działań firmy.

Czytaj też: Twitter zgadza się przestrzegać surowych przepisów UE dotyczących dezinformacji

(MAC, 27.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.