Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Twitter zgadza się przestrzegać surowych przepisów UE dotyczących dezinformacji

UE ostrzegła Muska, że jeśli nie będzie przestrzegać prawa, grozi mu całkowity zakaz funkcjonowania nałożony na Twitter w Europie lub grzywna w wysokości do 6 proc. jego globalnych dochodów (screen: YouTube/Sky News)

Twitter zgodził się przestrzegać nowych surowych przepisów Unii Europejskiej dotyczących fałszywych wiadomości, rosyjskiej propagandy i przestępczości internetowej.

Zespół urzędników unijnych wkroczył do siedziby Twittera w Dolinie Krzemowej, by przetestować zdolność serwisu do legalnego działania w Europie. Posunięcie to nastąpiło kilka tygodni po tym, jak Elon Musk zrezygnował ze stosowania dobrowolnego kodeksu postępowania UE w zakresie dezinformacji.

Czytaj też: Rada UE chce szpiegować dziennikarzy w imię bezpieczeństwa. Jest sprzeciw

Thierry Breton, komisarz odpowiedzialny za egzekwowanie nowej ustawy o usługach cyfrowych, z zadowoleniem przyjął fakt, że firma dobrowolnie zgodziła się na testy. Powtórzył swoje ostrzeżenie skierowane do wszystkich firm zajmujących się mediami społecznościowymi, że UE będzie działać szybko i ostro, aby utrzymać w mocy nowe przepisy, które wejdą w życie w sierpniu.

"Jeśli chodzi o przestępczość internetową, nie może być półśrodków. Bardzo duże platformy internetowe muszą wprowadzić niezbędne kontrole wewnętrzne i zasoby, aby być gotowym na nowe europejskie przepisy" – powiedział Breton.

Nowe przepisy wchodzą w życie 25 sierpnia, ale UE obawia się, że Twitter może ich nie respektować. UE ostrzegła Muska, że jeśli nie będzie przestrzegać prawa, grozi mu całkowity zakaz funkcjonowania nałożony na Twitter w Europie lub grzywna w wysokości do 6 proc. jego globalnych dochodów.

W lipcu UE ma przeprowadzić testy w siedzibie Mety; ta jednak od początku deklarowała współpracę.

Czytaj też: Francuska gazeta nie ukazała się z powodu strajku. Powodem nowy, prawicowy naczelny

(MAC, 26.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.