Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja etyki poselskiej umorzyła sprawę wypowiedzi posła KO Czesława Mroczka pod adresem Doroty Kani

Poseł Czesław Mroczek obiecał opublikować w środę dodatkowe oświadczenie, w którym szczegółowo odniesie się do sprawy (fot. Wojciech Okluśnik/East News)

Poseł Koalicji Obywatelskiej Czesław Mroczek tłumaczył się wczoraj przed sejmową komisją etyki poselskiej z wypowiedzi na antenie Polskiego Radia. Chodziło o stwierdzenia, że naczelna Polska Press Dorota Kania "należy do orlenowskiego imperium, które kłamie Polakom". I zapowiedział: "rozliczymy panią za to, co pani robi w tym imperium Obajtkowym". Poseł KO obronił się - komisja sprawę umorzyła.

"Dziś na wniosek Polska Press sp. z o.o. i Polskiego Radia sejmowa komisja etyki »sądziła« mnie za to, że na antenie PR 24 mówiłem o rozliczeniu tych, którzy zamienili media publiczne w narzędzie manipulacji i kłamstwa w służbie PiS" - napisał wczoraj Czesław Mroczek na Twitterze.

Jak poinformowała "Presserwis" posłanka Monika Falej z klubu parlamentarnego Lewicy, sprawa posła Czesława Mroczka za jego wypowiedzi na antenie Polskiego Radia w programie "Dwie strony" w dniu 5 kwietnia została umorzona.

- Wszystko, co mam w tej sprawie do powiedzenia, zawarłem w oświadczeniu, które jutro opublikuję w mediach społecznościowych - powiedział "Presserwisowi” Czesław Mroczek.

Czytaj też: Prezenter TVP Rafał Brzozowski zwycięzcą opolskiego koncertu produkowanego przez TVP

W momencie zamykania tego wydania trwało posiedzenie Sejmu. Posłowie z komisji etyki byli dla "Presserwisu" nieuchwytni. 

Jak pisaliśmy w "Presserwisie”, do wypowiedzi będącej przedmiotem postępowania komisji doszło na początku kwietnia tego roku podczas rozmowy w Polskim Radiu 24 na temat generała Mirosława Różańskiego, który skrytykował zakupy uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

Czesław Mroczek, w przeszłości wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, broniąc gen. Różańskiego, powołał się na materiał Onetu. Opisano w nim odejścia oficerów z polskiej armii. Prowadząca rozmowę Dorota Kania stwierdziła, że materiał Onetu jest "kłamliwy" i przytoczyła sprostowanie MON.

Mroczek zareagował twierdzeniem, że Dorota Kania "należy do orlenowskiego jakiegoś imperium, które kłamie Polakom dzień w dzień". Dodał: "Pani się wydaje, że jest pani w radiu, które jest finansowane z pieniędzy Polaków i może pani mówić takie rzeczy? Rozliczymy przecież panią za to, co pani robi i w tym imperium Obajtkowym i w tym, co robi pani w Polskim Radiu" - powiedział.

W reakcji na te słowa Polska Press i Polskie Radio 24 zażądały ukarania Czesława Mroczka przez sejmową komisję etyki poselskiej. W ocenie władz tych mediów poseł KO złamał zasady etyki poselskiej, zarzucając prowadzącej audycję red. Dorocie Kani naruszanie zasad rzetelności dziennikarskiej i kierował pod jej adresem słowa, które powinny być potraktowane jako groźba.

(JF, 14.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.