Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stowarzyszenie Kopipol szuka dziennikarzy, którym należą się rekompensaty

Według stowarzyszenia Kopipol prawa za redystrybucję treści przysługują najliczniej autorom "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej" i "Pulsu Biznesu" (fot. Piotr Molęcki/East News)

Kopipol - Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi - szuka dziennikarzy, którym należą się rekompensaty za publikacje ich artykułów w ośrodkach informacji i dokumentacji w latach 2005-2014. Średnia wysokość wypłaty to 800 zł. Możliwością wypłaty zostało objętych ponad 350 osób.

"Presserwis" ustalił, że największa grupa autorów objętych prawem do odszkodowania to osoby publikujące w „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Pulsie Biznesu”.

Jak poinformowała dr Agnieszka Kowalska-Lasek, rzeczniczka Kopipolu, reprezentowane przez nią stowarzyszenie dysponuje środkami finansowymi inkasowanymi w latach 2005-2014, które stanowią wynagrodzenie za udostępnianie twórczości przez pięć ośrodków informacji i dokumentacji. Ich nazw Kopipol nie ujawnia. Nieoficjalnie "Presserwis” ustalił, że chodzi m.in. o firmy zajmujące się press clippingiem, czyli usługą monitoringu mediów.

Czytaj też: Prezenter TVP Rafał Brzozowski zwycięzcą opolskiego koncertu produkowanego przez TVP

Agnieszka Kowalska-Lasek wyjaśnia, że dziennikarze i publicyści mogą dostawać rekompensaty za "fragmenty twórczości”, czyli artykuły udostępniane w formie wycinków prasowych w ramach monitoringu prasy. - W zamian za odpłatne udostępnianie egzemplarzy fragmentów utworów ośrodki te zobowiązane były wypłacać wynagrodzenia twórcom lub właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi - odpowiada na pytania "Presserwisu” Agnieszka Kowalska-Lasek.

- Udało się odnaleźć i poinformować o możliwości wypłaty wynagrodzenia około 30 proc. autorów uprawnionych do odbioru środków. Nieustannie wyszukujemy twórców, którym możemy przekazać wynagrodzenie za udostępnianie ich tekstów przez ośrodki informacji i dokumentacji - podkreśla Agnieszka Kowalska-Lasek. Rzeczniczka Kopipolu zapewnia, że reprezentowane przez nią stowarzyszenie objętych prawem do rekompensat autorów szuka m.in. drogą mailową oraz w mediach społecznościowych.

- Wypłata wynagrodzeń za wykorzystywanie artykułów w ośrodkach informacji i dokumentacji dotyczy lat 2005-2014, bo wtedy obowiązywał - uchylony w 2015 roku - art. 30 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, który przyznawał autorom artykułów prawo do wynagrodzenia za ich wykorzystanie przez ośrodki informacji i dokumentacji, czyli de facto firmy zajmujące się press clippingiem - wyjaśnia mec. Jacek Wojtaś, prawnik Izby Wydawców Prasy.

Na jakich zasadach Kopipol wybrał dziennikarzy, którym wypłaci zaległe wynagrodzenia? - Stowarzyszenie Kopipol bierze pod uwagę jedynie dziennikarzy uwzględnionych w bazach danych przekazywanych nam przez ośrodki informacji i dokumentacji. Trzeba dodać, że bazy te pozostawiały wiele do życzenia, zawierały liczne błędy - odpowiada Agnieszka Kowalska-Lasek. - Stowarzyszenie stanęło przed koniecznością wypracowania metody podziału środków w oparciu o dane otrzymane od ośrodków informacji i dokumentacji. Dane wymagały uszeregowania, a następnie opracowania ze względu m.in. na skalę fragmentaryczności. Działania te opóźniły znacząco proces postawienia środków w stan gotowości do wypłaty - dodaje.

Według ustaleń „Presserwisu" stowarzyszenie zdecydowało się na akcję szukania dziennikarzy i wypłaty zaległych wynagrodzeń dzięki decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 15 kwietnia ub.r., które zobowiązało Kopipol do: wypłaty wynagrodzeń autorom, przekazania niewypłaconych przychodów z praw autorów innej organizacji zarządzania prawami, złożenia podzielonych przychodów z praw do depozytu sądowego lub przekazania niepodzielonych przychodów z praw na rzecz Funduszu Promocji Kultury. Kopipol wybrał pierwszą z wymienionych możliwości. 

Czytaj też: Widownia opolskich koncertów w TVP dochodziła do 2,42 mln osób

Celem statutowym Kopipolu od ponad 25 lat jest zbiorowe zarządzanie i ochrona praw autorskich oraz działania na rzecz rozwoju prawa autorskiego, wspieranie polskich środowisk naukowych i technicznych oraz zabezpieczenia interesów twórców dzieł naukowych i technicznych.

- Stowarzyszenie Kopipol wypłaciło już blisko 67 milionów złotych na rzecz 35 900 twórców utworów naukowych i technicznych. Natomiast decyzją ministra kultury z dnia 20 listopada 2003 roku Stowarzyszenie zostało upoważnione do pobierania od ośrodków informacji i dokumentacji wynagrodzeń za odpłatne udostępnianie egzemplarzy fragmentów utworów - mówi Agnieszka Kowalska-Lasek.

(JF, 14.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.