Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 09, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Peter Chernin kupuje tureckiego producenta Karga Seven Pictures

Peter Chernin był niegdyś prawą ręką Ruperta Murdocha, ale już od dawna pracuje na własny rachunek (fot. Wikimedia Commons/World Economic Forum)

Peter Chernin i jego firma producencka North Road kupują turecką wytwórnię filmową i telewizyjną Karga Seven Pictures w ramach jednego z planowanych przejęć na rynku międzynarodowym. Kwoty transakcji nie ujawniono.

Karga Seven Pictures z siedzibą w Los Angeles i Stambule jest najbardziej znana z popularnego serialu historycznego "Rozkwit imperiów: Osmanowie" pozostającego w zasobach Netflixa.  

"Biorąc pod uwagę ogromną liczbę globalnie istotnych i wysokiej jakości treści, Turcja doskonale pasuje do szerszej międzynarodowej strategii North Road, a dodanie Karga Seven do naszego studia jest znaczącym osiągnięciem" – stwierdził Peter Chernin, prezes i dyrektor generalny North Road.

Czytaj też: Tucker Carlson zadebiutował ze swoim programem na Twitterze. Obwinia Ukrainę

Założyciele Karga Seven – Sarah Wetherbee, Emre Sahin i Kelly McPherson – pozostaną na stanowiskach kierowniczych. Wetherbee i Sahin będą współzarządzać firmą w aspekcie globalnym i podlegać prezesowi North Road, Janowi Froumanowi. McPherson będzie kierować treściami w języku angielskim wraz z nowo zatrudnionym Ömerem Müjdatem Özgünerem, pełniącym funkcję dyrektora generalnego firmy w Turcji.

Chernin, najbardziej znany wcześniej z pracy przy takich filmach jak "Le Mans'66", "Odrodzenie planety małp" czy "Ukryte działania", założył North Road w 2022 roku po tym, jak zebrał 800 mln dol. od firm private equity Providence i Apollo w celu sfinansowania przejęć w Stanach Zjednoczonych i za granicą. W lipcu 2022 roku przejął amerykańskie operacje Red Arrow Studios w ramach umowy o wartości ok. 200 mln dol., która połączyła Chernin Entertainment, firmę produkującą filmy i programy telewizyjne o tej samej nazwie, z dwoma innymi studiami. Wieloletnim partnerem firmy jest Providence Equity Partners.

W latach 1989-2009 Chernin związany był z News Corp. Od 1996 roku zajmował stanowisko dyrektora operacyjnego. Od tamtego czasu uważany był za prawą rękę szefa koncernu Ruperta Murdocha i drugą najważniejszą osobę w strukturach firmy. Potem zajął się tworzeniem własnego biznesu.

Czytaj też: Warner Bros Discovery: Chris Licht ustąpił z funkcji prezesa CNN. "Włożył w tę pracę całe serce"

(MAC, 09.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.