Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruch zwiększył stratę do 86 mln zł. Przychody kolportera spadają, rynek prasy się kurczy

Strata Ruchu wzrosła w 2022 roku do 86,1 mln zł (fot. Piotr Molęcki/East News)

Firma kolporterska Ruch SA, kontrolowana przez PKN Orlen, w 2022 roku miała 86,1 mln zł straty przy 799,6 mln zł przychodów.

Jak wynika ze sprawozdania złożonego w Krajowym Rejestrze Sądowym, przychody spółki w porównaniu z 2021 rokiem spadły o 10,3 proc.

Wpływy Ruchu ze sprzedaży towarów wyniosły 686 mln zł i były niższe o 13,8 proc. niż rok wcześniej. Sprzedaż detaliczna przyniosła 489,8 mln zł (spadek o 10 proc.), wydawnictw w sprzedaży hurtowej – 167,8 mln zł (spadek o 21,9 proc.), a sprzedaż prasy w prenumeracie – 23,7 mln zł (spadek o 20,2 proc.).

Czytaj też: Druga dobra zmiana w Polska Press. Dlaczego wymieniono sześciu nowych naczelnych

"Spadek przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów jest wynikiem kurczącej się sieci punktów detalicznych, tzw. PSD oraz zmniejszającego się rynku prasy tradycyjnej" – napisała spółka w sprawozdaniu. Liczba punktów sprzedaży Ruchu spadła w rok o 20 proc. – do 814 w 2022 roku.

Z kolei ze sprzedaży produktów i usług Ruch uzyskał 113,6 mln zł – o 18,2 proc. więcej, niż rok wcześniej. Z usług kurierskich pochodziło 78,1 mln zł (wzrost 44,4 proc.). "Malejące przychody ze sprzedaży detalicznej kompensowane są poprzez wzrost sprzedaży usług kurierskich" – podkreślono w sprawozdaniu. 

Koszty operacyjne spółki był niższe o 6,1 proc. i wyniosły 886,4 mln zł. Na świadczenia pracownicze przeznaczono 39,9 mln zł, tj. o 15,5 proc. więcej, chociaż przeciętne zatrudnienie zmalało z 343 do 338 etatów.

Czytaj też: SDP przyznało tytuł Hieny Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu i Ekke Overbeekowi

Ruch zwiększył stratę o 40,2 proc., z 61,4 mln zł w 2021 roku do 86,1 mln zł w 2022 roku. "Jest to efektem przede wszystkim rosnących kosztów logistycznych, utrzymania sieci oraz wynagrodzeń, których źródłem jest rosnąca skala świadczonych usług przy jednoczesnym negatywnym wpływie sytuacji makroekonomicznej" – tłumaczy spółka w sprawozdaniu. Ruch przypomina również, że jest "nadal w trakcie restrukturyzacji, część działalności prowadzi na trudnym rynku kolportażu prasy, który od lat jest nierentownym segmentem, a jednocześnie realizuje projekty rozwojowe w segmencie detalicznym i usług kurierskich, co wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów w zakresie budowy sieci logistycznej, zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów branżowych i wdrażania nowoczesnych narzędzi IT".

W sprawozdaniu Ruch podał, że spółka realizuje założenia strategii przygotowanej przez akcjonariuszy w ramach planu restrukturyzacji. "Kluczowe elementy pozostają niezmienne i są to: rozwój sprzedaży detalicznej w oparciu o synergie na styku Spółki i PKN ORLEN S.A., rozwój usług kurierskich »Orlen Paczka« oraz poprawa rentowności segmentu prasowego przy jednoczesnej dalszej optymalizacji funkcji korporacyjnych" – wyliczono.

Czytaj też: Były i obecny szef tytułów Polska Press Grupy dostali program w TVP Info

(KOZ, 03.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.