Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bonnier przejmuje największą szwedzkojęzyczną gazetę w Finlandii

Prezes Bonnier News Anders Eriksso (siedzi przy biurku) oraz Stefan Björkman, prezes Stowarzyszenia Artystycznego Föreningen, podpisują umowę (fot. materiały prasowe Konstsamfundet)

Szwedzki koncern wydawniczy Bonnier ogłosił zakup większościowego pakietu akcji (51 proc.) największego szwedzkojęzycznego dziennika w Finlandii "Hufvudstadsbladet". We władzach spółki zarządzającej redakcją zasiądzie mający polskie pochodzenie Peter Wolodarski, redaktor naczelny szwedzkiej gazety codziennej "Dagens Nyheter".

"Wierzymy, że nasze doświadczenia związane z cyfryzacją mediów informacyjnych przyczynią się do niezbędnego rozwoju "Hufvudstadsbladet" w przyszłości" – oznajmił Wolodarski, cytowany w komunikacie Bonnier News.

Szwedzki wydawca oprócz dziennika "Hufvudstadsbladet" w pakiecie przejmie również dwa lokalne tytuły "Västra Nyland" i "Östnyland", wychodzące w regionach zamieszkanych przez szwedzkojęzycznych Finów. Według Bonnier News redakcje mają zachować niezależność, a ich szefowie nadal będą pracować w Finlandii.

Czytaj też: Twitter stracił dwie trzecie wartości od momentu przejęcia przez Muska

Jak podaje "Hufvudstadsbladet", gazeta rozchodzi się w ok. 30 tys. egz., w ciągu ostatniego roku zwiększyła się sprzedaż weekendowego wydania, a liczba prenumerat cyfrowych wzrosła w tym okresie o 20 proc.

Założony w 1864 roku w Helsinkach dziennik "Hufvudstadsbladet" należał do tej pory do Stowarzyszenia Artystycznego (Föreningen Konstsamfundet) poprzez spółkę KFS Media, która zachowa pakiet 49 proc. akcji. Stowarzyszenie ma również nadal dofinansowywać wydawanie gazety kwotą od 2,5 do 3,5 mln euro rocznie.

Przejęcie trzech wychodzących w Finlandii gazet przez szwedzki koncern musi zaakceptować jeszcze fiński regulator rynku.

W Finlandii mieszka ponad 287 tys. szwedzkojęzyczny Finów, stanowią oni 5,2 proc. ludności. Język szwedzki jest drugim po fińskim oficjalnym językiem urzędowym tego kraju i jego nauka jest obowiązkowa w szkołach.

Czytaj też: SDP przyznało tytuł Hieny Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu i Ekke Overbeekowi

(DAN, 02.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.