Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Przedsiębiorczości: "Działania KRRiT szkodzą całej polskiej gospodarce"

Rada Przedsiębiorczości absurdalnym określa postępowanie Krajowej Rady – kierowanej przez Macieja Świrskiego – przeciwko radiu Tok FM (fot. Piotr Molęcki/East News)

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko praktykom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która – jej zdaniem – prowadzi nieuzasadnione postępowania dyscyplinujące przeciwko niepaństwowym wydawcom medialnym.

"Domagamy się, aby instytucja, której konstytucyjnym zadaniem jest ochrona wolności słowa, przestała być używana do celów politycznych, cenzurowania debaty publicznej i paraliżowania działalności niezależnych spółek medialnych" – napisano w stanowisku Rady Przedsiębiorczości, forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce.

Próba cenzury

Rada Przedsiębiorczości absurdalnym określa postępowanie Krajowej Rady przeciwko radiu Tok FM. "To nie tylko rażący atak na wolność słowa i próba zamknięcia ust niezależnym mediom, lecz także naginanie obowiązującego prawa do realizacji celów politycznych" – uważa rada. Jej zdaniem KRRiT jednocześnie rozpatrując wnioski rekoncesyjne, "stosuje podwójne standardy wydłużając, bez żadnego uzasadnienia, część postępowań i wydając stosowne decyzje po kilkunastu miesiącach bezczynności, na kilka dni przed terminem wygaśnięcia koncesji".

Czytaj też: Prokuratura chce o wiele wyższych kar dla Palikota i Wojewódzkiego za promowanie alkoholu

Zdaniem Rady Przedsiębiorczości przykładów takich działań jest więcej. "W ostatnich miesiącach KRRiT wszczęła podobne postępowania w sprawie ukarania stacji TVN 24 za treści dwóch reportaży (»Siła kłamstwa«, »Franciszkańska 3«) i programu »Kropka nad i« oraz w sprawie ukarania Radia Zet za treść informacji w wiadomościach dotyczącej okoliczności przejazdu przez Polskę Prezydenta Ukrainy oraz postępowanie wyjaśniające w związku publikacją Radia Zet nt. zawiadomienia do prokuratury złożonego przez rodzinę pacjentki, która nie doczekała się miejsca na OIOM-ie w legnickim szpitalu, gdzie od dłuższego czasu przebywa mąż Marszałkini Sejmu Elżbiety Witek" – wymienia.

Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że "każde z tych postępowań dotyczy publikowanych treści – słów wypowiedzianych na antenie – co samo w sobie stanowi próbę cenzury". "Każde z nich zostało wszczęte z przyczyn politycznych: chodzi bowiem o treści powiązane z ludźmi partii rządzącej lub rozpalające polityczne emocje. I każde z nich dotyczy sprawy, która mogłaby zostać rozstrzygnięta między stronami w niezależnym sądzie" – czytamy w stanowisku.

"Jawna manipulacja oraz ingerencja w pluralizm"

"Wszystko to dzieje się przy stosowaniu taryfy ulgowej dla bezprecedensowych nadużyć, które obserwujemy w telewizji publicznej. To jawna manipulacja oraz ingerencja w pluralizm i wolność debaty publicznej. Niezależne media są karane, zastraszane i utrzymywane w stanie permanentnej niepewności, podczas gdy tzw. media publiczne mają pełne przyzwolenie na szerzenie coraz to bardziej ekstremalnej mowy nienawiści i dezinformacji" – pisze Rada Przedsiębiorczości.

Czytaj też: Czuchnowski woli zapłacić grzywnę, niż odpowiadać na pytania pełnomocnika Wytrykowskiego

Podkreśla też, że "państwowa polityka koncesyjna i nadzorcza wobec mediów jest pilnie obserwowana przez międzynarodowych inwestorów, dla których wolność mediów jest kluczowym kryterium oceny bezpieczeństwa inwestycji w Polsce". "Dlatego działania KRRiT mają negatywne konsekwencje nie tylko dla firm działających na rynku medialnym, lecz także całej polskiej gospodarki" – dodaje.

"Media są najważniejszą przestrzenią demokratycznego sporu, zadaniem KRRiT jest zapewnienie pluralizmu i stanie na straży wolności debaty publicznej. Apelujemy, aby instytucja, której konstytucyjnym obowiązkiem jest ochrona tych wartości, działała w sposób rzetelny i bezstronny, a nie angażowała się w bieżącą walkę polityczną" – kończy swoje stanowisko Rada Przedsiębiorczości.

Członkami Rady Przedsiębiorczości są: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

Czytaj też: Sanah, po akcji Radia Elka, zmienia tekst swojej piosenki. Marka Marlboro zniknęła

(KOZ, 25.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.