Temat: pożegnanie

Dział: PRASA

Dodano: Maj 09, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Andrzej Bilik, wieloletni korespondent zagraniczny TVP. Był na tzw. Liście Kisiela

Andrzej Bilik był wieloletnim korespondentem zagranicznym polskich mediów m.in. w Brukseli i Paryżu (screen: YouTube/TVPolandAntena)

30 kwietnia 2023 roku zmarł Andrzej Bilik, dziennikarz, który pracował między innymi w Polskim Radiu oraz TVP. Informację o śmierci Bilika do wiadomości publicznej przekazała 8 maja jego żona.

Andrzej Bilik w roku 1961 ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1961-1964 był dziennikarzem Polskiego Radia, później został korespondentem Telewizji Polskiej w Brukseli (od 1973 do 1979 roku) i Paryżu (od 1981 do 1986 roku). W końcówce lat 90. pracował też w "Gazecie Prawnej", od 2002 roku zostając komentatorem tego dziennika. W latach 1962-1981 należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 do Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, gdzie reprezentował stronę partyjno-rządową.

Antonina Bilik, żona zmarłego dziennikarza, informację o śmierci męża przekazała 8 maja. "Andrzej Bilik, lat 84, dziennikarz, dyplomata, pisarz, wyjątkowy człowiek, mój mąż, moja bratnia dusza, najlepszy przyjaciel, który zawsze stał murem za mną. Byliśmy razem 55 lat, na dobre i na złe. Nikogo takiego w moim życiu już nie będzie. Zmarł w swoim domu 30 kwietnia o godz. 04:41" – napisano w nekrologu.

Andrzej Bilik został umieszczony przez Stefana Kisielewskiego na tzw. Liście Kisiela, która została opublikowana przez "Tygodnik Powszechny" 2 grudnia 1984 roku. To pozbawiona komentarza lista nazwisk, zatytułowana "Moje typy", która ukazała się zamiast zwyczajowego felietonu Kisielewskiego. Znaleźli się na niej dziennikarze PRL, dyspozycyjni wobec władz w czasie stanu wojennego. Lista ta była reakcją Kisielewskiego na ataki ze strony dziennikarzy proreżimowych, "tych, którzy służą rosyjskiej racji stanu".

(HAD, 09.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.