Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 05, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na 26 maja wyznaczono termin rozprawy apelacyjnej Andrzeja Poczobuta

Andrzej Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 roku (fot. materiały prasowe)

Na 26 maja Sąd Najwyższy w Mińsku wyznaczył rozprawę apelacyjną od wyroku Andrzeja Poczobuta. Jak informuje Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, obrona domaga się kasacji orzeczenia Sądu Obwodowego w Grodnie.

Andrzej Poczobut, białorusko-polski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej, został skazany 8 lutego na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Oznacza to m.in. ograniczenie kontaktów z rodziną i ograniczenie dostępu do paczek żywnościowych, które są podstawą wyżywienia białoruskich więźniów. Biorąc pod uwagę białoruskie prawo karne, Poczobut ma spędzić w kolonii 5 lat, ponieważ był przetrzymywany w areszcie od dwóch. Białoruski areszt przelicza się na więzienie w proporcji 1,5 do 1.

Czytaj też: KIM trzeci raz z błędami zbadał telewizje lokalne. Wciąż brakuje części kanałów

Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa TV Biełsat, podkreśla, że trudno liczyć na złagodzenie wyroku. – Te rozprawy apelacyjne odbywały się we wszystkich procesach opozycjonistów i za każdym razem sąd podtrzymywał pierwotny wyrok – mówi "Presserwisowi". Przyznaje, że to element teatru sądowego, jaki odbywa się na Białorusi.

Andrzej Poczobut, dwukrotny laureat tytułu Dziennikarza Roku w 2011 i 2021 roku oraz laureat nagrody specjalnej Press Club Polska w 2023 roku, przebywa w więzieniu od 25 marca 2021. W lutym 2023 roku został skazany za nawoływanie do sankcji przeciwko Białorusi i podżeganie do niepokojów społecznych.

Czytaj też: Nowy "Press": Bianka Zalewska i jej dwa światy, Duklanowski od wrzutek, tata Maty i kryminały

(PAR, 05.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.