Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Rzeczpospolita" i "Parkiet" przystąpiły do programu Google Showcase

Dziennikarze "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" będą mogli korzystać z nowych narzędzi (fot. materiały prasowe)

Gremi Media, wydawca "Rzeczpospolitej" oraz "Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet", podpisał umowę o współpracy z Google. Oba tytuły i ich serwisy internetowe dołączą do Showcase w Wiadomościach Google. Dziennikarze otrzymali w ramach programu nowe narzędzie analityczne i researcherskie Pinpoint.

Zgodnie z podpisaną umową treści "Rzeczpospolitej", "Parkietu" oraz serwisów Rp.pl i Parkiet.com zostały włączone do Showcase w Wiadomościach Google. Dzięki temu ich zasięg zostanie zwiększony. – Rozwój i poszerzanie zasięgu serwisów Rp.pl i Parkiet.com jest naszym priorytetem. Umowa z Google wpisuje się w strategię cyfryzacji – komentuje Maciej Maciejowski, prezes zarządu Gremi Media.

Czytaj też: Microsoft usuwa Twittera ze swojej platformy reklamowej. Musk grozi sądem

Showcase w Wiadomościach Google to program licencjonowania treści dla wydawców informacyjnych. Oprócz przychodów, jakie wydawcy uzyskują dzięki powiększeniu zasięgów, media uczestniczące w programie otrzymują również miesięczne opłaty licencyjne od Google. Jednym z elementów udziału w programie jest wdrożenie w redakcjach narzędzia Pinpoint. To narzędzie badawcze dla dziennikarzy, pomocne w opracowywaniu historii śledczych i analitycznych. Potrafi przeszukiwać i organizować nie tylko tysiące dokumentów czy pliki graficzne, ale również pliki audio – także w języku polskim, dokonując automatycznej transkrypcji nagrania.

Program Showcase działa w ponad 20 krajach, w tym 12 w Europie. W Polsce przystąpiło do niego ponad 30 wydawców, reprezentujących 60 redakcji – głównie portali i gazet lokalnych, wydawców skupionych w Stowarzyszeniu Mediów Lokalnych (SML).

W programie uczestniczy też m.in. Niezależna.pl czy DoRzeczy i wPolityce.pl oraz kilka serwisów specjalistycznych jak Defence24, Bizblog, czy 300gospodarka. Gremi Media jest pierwszym dużym wydawnictwem prasowym wśród polskich partnerów Showcase. Inne duże wydawnictwa, jak Agora, Grupa Interia czy Wirtualna Polska odmawiają na razie udziału w projekcie.

Czytaj też: Kolejna runda zwolnień w Meta. Pracownicy do Zuckerberga: "Zniszczyłeś morale"

Uruchomienie w Polsce Google Showcase wywołało dyskusję wśród samych wydawców, którzy od lat domagają się uregulowania kwestii odpłatności, jakie miałyby ponosić BigTechy, takie jak Google, Meta czy Microsoft za korzystanie z ich treści. Kwestie prawne reguluje dyrektywa europejska o prawach pokrewnych, z której wdrożeniem Polska zwleka (była już upominana przez Komisję Europejską). Zdaniem Marka Frąckowiaka, prezesa Izby Wydawców Prasy, przyjęcie oferty Google przed wdrożeniem prawa może być niekorzystne dla wydawców i dla samych dziennikarzy. W Polsce projekt przepisów przewiduje m.in. wypłatę należności za treści po połowie wydawcy i autorowi. 

O wymiernych korzyściach mówią jednak już dziś wydawcy z SML, którzy byli wśród pierwszych uczestników Showcase. Dzięki współpracy z Google mogą organizować szkolenia, również wyjazdowe, czy konferencje podnoszące kompetencje dziennikarzy i redaktorów.

Czytaj też: Świrski wszczyna postępowanie, a do KRRiT wpływają skargi na "Kropkę nad i" z udziałem prof. Engelking

(PAR, 21.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.