Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Świrski wszczyna postępowanie, a do KRRiT wpływają skargi na "Kropkę nad i" z udziałem prof. Engelking

Prof. Engelking gościła w "Kropce nad i" 19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (screen: Tvn24.pl)

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpływają skargi na program "Kropka nad i" w TVN 24 z 19 kwietnia, którego gościem była prof. Barbara Engelking, kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Program skrytykował m.in. premier Mateusz Morawiecki, stwierdzając, że padły tam skandaliczne słowa, które nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą historyczną. W czwartek wieczorem wszczęcie postępowania wyjaśniającego zapowiedział Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak przekazała nam w czwartek Teresa Brykczyńska, rzeczniczka regulatora, na razie do KRRiT trafiło siedem skarg indywidualnych na to wydanie "Kropki nad i". Jak dodała Brykczyńska, skargi dotyczą treści antypolskich, fałszowania historii, przypisywania Polakom winy za zagładę Żydów w getcie oraz brak reakcji prowadzącej audycję Moniki Olejnik na jednostronne wypowiedzi prof. Barbary Engelking.

Czytaj też: Zespół „NIE” pisze do zachodnich redakcji o notorycznym łamaniu wolności słowa w Polsce

W czwartek wieczorem wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie zapowiedział Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT. Świrski pozwolił sobie na Twitterze na publicystyczne uwagi: "Trzeba dodać, że w Polsce każdy, korzystając z wolności słowa, może powiedzieć dowolną bzdurę i kłamać. Rolą dziennikarzy jest reagowanie na kłamstwa, bo prawo prasowe nakazuje im podawanie rzetelnych informacji. Jeśli gość programu łże to dziennikarz ma widzom powiedzieć że jest to kłamstwo. I na koniec - gdyby Polacy nie pomagali Żydom, to Niemcy nie wprowadziliby kary śmierci za pomoc. Historię zamieniono w kult cargo" (pisownia oryginalna – przyp. red.).

Morawiecki: "Padły skandaliczne słowa"

Prof. Engelking gościła w "Kropce nad i" w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Program nadano z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Jak powiedziała w programie prof. Engelking, Żydzi nieprawdopodobnie rozczarowali się co do Polaków w czasie wojny. "Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona" – stwierdziła.

Czytaj też: World Press Photo 2023. Wybrano wstrząsające zdjęcie roku

Podkreśliła też, że Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa. I dodała: "Wydaje mi się, że to rozczarowanie odgrywa tu pewną rolę, że Polacy zawiedli, po prostu".

Do programu odniósł się premier RP Mateusz Morawiecki. "We wczorajszym programie »Kropka nad i« w TVN 24 padły skandaliczne słowa, które nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą historyczną" – napisał w czwartek na Twitterze. Jak dodał, Polska i Polacy byli przeszkodą i barierą dla Holocaustu, a nie współwinnymi. "Skandaliczne opinie – powtarzam – OPINIE – nie fakty i antypolska narracja w niektórych mediach to niestety wynik wieloletnich zaniedbań również państwa polskiego. W PRL-u, który znany był ze swojego narzuconego odgórnie, komunistycznego antysemityzmu, a później w Polsce po 1989 roku, temat pomocy Polaków dla Żydów był zaniedbany i zbyt mało eksponowany" – stwierdził w tweecie premier.

Czytaj też: Poseł PiS domaga się kontroli mediów samorządowych. Irytuje go, że walczą z PiS

(MNIE, 21.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.