Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Właściciel Wikipedii ukarany w Rosji za nieusunięcie spornych materiałów

Wikipedia jest jednym z niewielu sprawdzonych źródeł informacji w języku rosyjskim (fot. Pixabay.com)

Fundacja Wikimedia, właściciel internetowej encyklopedii Wikipedia, została ukarana grzywną przez rosyjski sąd za nieusunięcie treści uważanych za ekstremistyczne. Moskwa kontynuuje w ten sposób walkę z niezależnymi źródłami informacji.

Sąd Rejonowy na Tagance ukarał Wikimedię grzywną w wysokości 800 tys. rubli (9,9 tys. dol.). Rosyjskie agencje informacyjne poinformowały, że Wikimedia została oskarżona o nieusunięcie materiałów związanych z piosenką alternatywnego zespołu rockowego Psicheja, oficjalnie uznanej za ekstremistyczną. W ubiegłym roku Wikimedia, z innego powodu, dostała karę w wysokości 9 mln rubli (110 tys. dol.).

Wikimedia stwierdziła, że informacje, na które skarżyły się rosyjskie władze, były dobrze udokumentowane i zgodne ze standardami Wikipedii.

Czytaj też: Warner Bros. Discovery odkrył karty. Nowa platforma nazywa się Max. Podano datę premiery

"Sprzeciwiamy się takim wysiłkom, jak taktyka nacisku i postrzegamy je jako próbę wykorzystania zobowiązań prawnych w celu ograniczenia wolnej wiedzy" – napisał w e-mailu zastępca radcy prawnego fundacji Jacob Rogers.

Wikipedia jest jednym z niewielu ocalałych, sprawdzonych źródeł informacji w języku rosyjskim od czasu nasilenia się represji po tym, jak Moskwa wysłała siły zbrojne na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Rosja od lat stara się uruchomić własną encyklopedię internetową, jak dotąd bez rezultatów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski odpowiednik jest "absolutnie konieczny”.

"Nasza encyklopedia zawierałaby prawdziwie zweryfikowane i dokładne, obiektywne informacje. Wiemy, że Wikipedia zawiera wiele zniekształceń, bardzo wiele nieprawdy, bardzo wiele błędów historycznych, faktycznych i innych" – oświadczył Pieskow.

Czytaj też: Polska Agencja Prasowa anulowała depeszę, w której wysoką liczbę deklaracji narodowości śląskiej uznano za sukces

(MAC, 13.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.