Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporter "The Wall Street Journal" formalnie oskarżony w Rosji o szpiegostwo

Evan Gershkovich i "WSJ" zaprzeczają zarzutom, ale rosyjskie władze posuwają sprawę naprzód (screen: YouTube/Channel 4 News)

Reporter amerykańskiej gazety "The Wall Street Journal" – Evan Gershkovich – został formalnie oskarżony przez Rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) o szpiegostwo. Poinformowała o tym w piątek rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Evan Gershkovich został zatrzymany w ubiegłym tygodniu w Jekaterynburgu. Rosjanie zarzucili mu "działanie na zlecenie USA w celu zebrania informacji o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, które stanowią tajemnicę państwową”. Reporter się nie przyznał, jego pracodawcy też odrzucili podejrzenia. W obronie Gershkovicha wypowiedziały się amerykańskie władze, z prezydentem Joe Bidenem na czele.

Czytaj też: Pomoc społeczności LGBTQ+ to niekiedy tylko pinkwashing. „Zawsze słyszę te pytania”

W piątek przywódca większości w amerykańskim Senacie Chuck Schumer z Nowego Jorku i republikański przywódca Mitch McConnell potępili "bezprawne zatrzymanie” Rosji i zażądali natychmiastowego uwolnienia Gershkovicha we wspólnym oświadczeniu.

Przywódcy Senatu zauważyli również, że ambasadzie USA odmówiono dostępu konsularnego do Gershkovicha, co jest posunięciem sprzecznym ze standardową praktyką dyplomatyczną i potencjalnie naruszającym prawo międzynarodowe.

Wcześniej w piątek poinformowano, że 18 kwietnia sąd w Moskwie rozpatrzy apelację od aresztowania. Gershkovich jest pierwszym amerykańskim reporterem aresztowanym w Rosji pod zarzutem szpiegostwa od czasu Nicolaia Daniloffa w 1986 roku, w końcowej fazie zimnej wojny. Daniloff został zwolniony bez postawienia zarzutów 20 dni później w zamian za pracownika misji Związku Radzieckiego w Organizacji Narodów Zjednoczonych, aresztowanego przez FBI.

Czytaj też: BloombergGPT wyznacza kierunek dla dużych wydawców w zakresie AI

W grudniu br. amerykańska gwiazda koszykówki Brittney Griner została zwolniona po 10 miesiącach za kratkami w zamian za rosyjskiego handlarza bronią Viktora Buta. Były amerykański żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan jest więziony w Rosji od grudnia 2018 roku pod zarzutem szpiegostwa, które według jego rodziny i Waszyngtonu też są bezpodstawne.

Moskwa zakomunikowała, że jest za wcześnie, aby mówić o możliwej wymianie więźniów za Gershkovicha.

Czytaj też: Nie ma fal. Za cztery lata KRRiT chce wyłączyć radio analogowe. Co nas wtedy czeka?

(MAC, 11.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.