Dział: PRASA

Dodano: Marzec 31, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Socjolog, historyk i publicysta miał 71 lat

Prof. Paweł Śpiewak 17 kwietnia skończyłby 72 lata (fot. Kancelaria Senatu RP)

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak, były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, socjolog, historyk i publicysta. Informację o jego śmierci potwierdził w rozmowie z portalem Onet.pl jego syn Jan Śpiewak.

Paweł Śpiewak był członkiem kolegiów redakcyjnych "Res Publiki Nowej" i "Przeglądu Politycznego", stałym współpracownikiem "Wprost" i "Życia Warszawy". Publikował także w wielu gazetach codziennych: "Dzienniku", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". Podjął również współpracę z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna". W "Tygodniku Powszechnym" współtworzył cotygodniową sekcję "Czytania".

Profesor Śpiewak 17 kwietnia skończyłby 72 lata. Był socjologiem, historykiem idei, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykładał historię Żydów oraz historię i kulturę Polski XIX i XX wieku.

Był posłem na Sejm V kadencji, a w latach 2011-2020 dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Za całokształt twórczości otrzymał w 2013 roku nagrodę im. księdza Józefa Tischnera w kategorii pisarstwo religijne lub filozoficzne.

(PAR, 31.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.