Dział: PRASA

Dodano: Marzec 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" i imigranci wspólnie pokażą sytuację uchodźców w Polsce

Finałem działań będzie wydanie "Gazety Uchodźców", które ukaże się 20 czerwca, czyli w Światowy Dzień Uchodźcy (screen Wyborcza.pl)

"Gazeta Wyborcza” (Agora SA) rusza z cyklem, w ramach którego dziennikarze tego tytułu oraz imigranci będą pisać o sytuacji uchodźców w Polsce.

Dziennikarze i cudzoziemcy mają pracować nad materiałami w dwuosobowych grupach. W projekt będą zaangażowani m.in. dziennikarze redakcji działu Świat, "Wysokich Obcasów" i serwisu Wyborcza.biz oraz osoby reprezentujące środowisko imigrantów, w tym działacze z organizacji pozarządowych i aktywistów różnych narodowości. Teksty, podcasty i reportaże wideo tworzone przez 20 tandemów publikowane będą na podstronie Wyborcza.pl/gazetauchodzcow. Finałem działań będzie wydanie "Gazety Uchodźców", które ukaże się 20 czerwca, czyli w Światowy Dzień Uchodźcy.

"Rok temu udało się nam zrobić coś niesamowitego. 20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, oddaliśmy papierowe wydanie »Wyborczej« w ręce żyjących w naszym kraju uchodźców i uciekinierów. Pokazaliśmy w ten sposób, że napaść Rosji na Ukrainę i przybycie do Polski milionów ukraińskich uchodźców gruntownie zmieniło nasz kraj i w nowym świetle ukazało kwestię migracji. Przecież uchodźcy żyli z nami już wcześniej. Przyjeżdżali z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu, Afryki czy Afganistanu. Nie zawsze czuli się tu dobrze. Zwłaszcza wtedy, gdy władza prowadziła przeciwko nim nagonkę. Tak powstała »Gazeta Uchodźców« - wypełniona osobistymi tekstami opisującymi blaski i cienie życia uchodźców i imigrantów w naszym kraju. By podkreślić znaczenie tego projektu, zmieniliśmy nawet logotyp »Wyborczej«" - przekazuje cytowany w komunikacie Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "GW" i szef działu Świat.

Cykl oparty na treściach dziennikarzy i migrantów realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu "Re:framing Migrants in the European Media". 

(MZD, 23.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.