Temat: pożegnanie

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Andrzej Zarębski - współtwórca polskiego rynku radiowo-telewizyjnego

- Andrzej był jednym z głównych budowniczych systemu niezależnych, demokratycznych mediów w Polsce - mówi prezes Agory Bartosz Hojka (screen: YouTube.com/KonferencjePIKE)

Andrzej Zarębski - działacz opozycji demokratycznej w PRL, sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i znawca mediów - nie żyje. Miał 65 lat. - To prawdziwy twórca rynku radiowo-telewizyjnego w Polsce - mówi Edward Miszczak.

Andrzej Zarębski był współzałożycielem i autorem pierwszej deklaracji ideowej Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował jako redaktor "Reduty". W marcu 1981 roku został redaktorem i następnie redaktorem naczelnym Serwisu Informacyjnego Biura Informacji Prasowej NSZZ "Solidarność".

W stanie wojennym Andrzeja Zarębskiego internowano. Później został członkiem redakcji podziemnego "Przeglądu Politycznego". Po 1989 roku był korespondentem "Tygodnika Solidarność", szefem działu politycznego "Gazety Gdańskiej" i współpracownikiem TVP w Gdańsku. 

Andrzej Zarębski był posłem na Sejm I kadencji i rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. W latach 1993-1999 pełnił funkcję sekretarza Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po odejściu z KRRiT Zarębski doradzał mediom.

Jak przypomniała Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, za jego działalności KRRiT "wydała kluczowe dla rynku koncesje radiowe i telewizyjne, weszła w życie pionierska ustawa o radiofonii i telewizji oraz Konstytucja RP, gwarantująca niezależność mediów i normująca miejsce KRRiTV jako organu władzy publicznej".

- To prawdziwy twórca rynku radiowo-telewizyjnego w Polsce - uważa Edward Miszczak, dyrektor programowy i wiceprezes Telewizji Polsat, wieloletni dyrektor programowy TVN. - Andrzej Zarębski, mimo że wywodził się z kręgów politycznych, bo był przecież rzecznikiem rządu premiera Bieleckiego, w pewnym momencie zostawił świat polityków na rzecz świata mediów. Realnie pracował nad układem rynku medialnego, żeby była alternatywa dla telewizji publicznej. Jako jedyny człowiek pracował równocześnie i dla Polsatu, i dla TVN - opowiada Miszczak.

Bartosz Hojka, prezes Agory: - Andrzej był jednym z głównych budowniczych systemu niezależnych, demokratycznych mediów w Polsce. Łącznikiem, niestrudzonym integratorem naszego środowiska. Dla całego pokolenia menedżerów w mediach, w tym dla mnie, był wspaniałym mentorem. Był także dla mnie i dla Agory prawdziwym przyjacielem.

- To był człowiek instytucja o wielkim sercu - nie ma wątpliwości Aleksander Kutela, prezes Ringier Axel Springer Polska i wieloletni prezes HBO Polska. - Dużą część swojego życia poświęcił na rozwój polskiego rynku medialnego i to, żeby był on pluralistyczny i niezależny. Powszechnie szanowany. Potrafił jak nikt inny łączyć różne osoby, środowiska i inicjatywy. Był mentorem dla wielu ludzi z branży. Bez jego wkładu i zaangażowania rynek mediów nie byłby dzisiaj w miejscu, w którym jest - opowiada Kutela.

- Niesamowity mózg i znawca mediów - mówi Barbara Bilińska, była wicedyrektorka TVP 2, później wieloletnia menedżerka Discovery w Polsce. - Kształtował rynek mediów w latach 90. XX wieku. Wszystko, co działo się wtedy, działo się za wiedzą albo akceptacją Andrzeja Zarębskiego - uważa Bilińska i dodaje: - Człowiek, który był życzliwy każdemu, kto do niego przyszedł - zarówno prywatnie, jak i zawodowo.

Elżbieta Rutkowska, dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej", opowiada: - Andrzej był lojalny wobec przyjaciół i znajomych, wiele wiedział o mediach, miał dużo informacji zakulisowych. Oprócz tego, że wiele się od niego nauczyłam o mediach, zawsze mogłam na niego liczyć.

Jak podał serwis internetowy miasta Gdańska, Andrzej Zarębski zmarł 22 marca rano w szpitalu gdańskiej Akademii Medycznej. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 25 marca o 11.30 na Cmentarzu Witomino w Gdyni.

W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka Andrzeja Zarębskiego "Między Grudniem a grudniem. Zapiski z internowania". 

(KOZ, 23.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.