Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Dziennik Wschodni” znów bez redaktora naczelnego. Rezygnacja po nieco ponad miesiącu

Z końcem listopada ub.r. dziennikarze "Dziennika Wschodniego" sprzedali udziały firmie Maxima Media. Ostatecznie spółka znalazła się w ręku dotychczasowego większościowego udziałowca (screen: e-Kiosk.pl)

Sebastian Białach, redaktor naczelny "Dziennika Wschodniego", podał się do dymisji. Dziennikiem kierował zaledwie od początku lutego.

Sebastian Białach do "DW" przyszedł 1 lutego tego roku z Onetu, którego był lubelskim korespondentem. Jego obowiązki obejmie Jerzy Kowalczyk, obecnie wicenaczelny, który prowadził gazetę od połowy grudnia 2022 roku do końca stycznia.

Powodem dymisji Białacha miał być kolejny materiał o Górkach Czechowskich (terenie dawnego poligonu, na który zakusy mają lubelscy deweloperzy). Wydawca miał nakazać Białachowi wycofanie tekstu. Materiał był relacją z konferencji wojewody lubelskiego.

Czytaj też: Szefowa CMWP nawołuje do udziału w marszach w obronie papieża. "Naciągany zarzut"

"Dziennik Wschodni" do końca listopada ub.r. był spółką dziennikarską z większościowym udziałem dewelopera Tomasza Kalinowskiego i z głosem decydującym po stronie udziałowców mniejszościowych, czyli dziennikarzy. Z końcem listopada dziennikarze sprzedali udziały spółce Maxima Media. Ostatecznie spółka znalazła się w ręku dotychczasowego większościowego udziałowca. Obsadzony przez niego w Corner Media zarząd zwolnił redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka i jego zastępczynię Agnieszkę Mazuś. Drugi zastępca, Paweł Buczkowski, w geście protestu przeciwko ingerencji wydawcy w treści gazety podał się do dymisji, po czym został zwolniony dyscyplinarnie.

Funkcję naczelnego objął wtedy Jerzy Kowalczyk, który od początku zaznaczał, że to stanowisko tymczasowe, a zarząd szukał nowego naczelnego. W czwartek Sebastian Białach nie odbierał telefonu. Według informacji od dziennikarzy "DW", naczelny ma pełnić funkcję jeszcze do końca miesiąca.

Czytaj też: Polscy dziennikarze rozliczają się ze zbiórek na rzecz Ukrainy. Sierakowski podzielił prawie 25 mln zł

(PAR, 17.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.