Temat: media narodowe

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ogromne pieniądze na Radę Mediów Narodowych. 2 mln zł na wynagrodzenia członków

Od początku działalności RMN jej przewodniczącym jest Krzysztof Czabański (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Ponad 6,3 mln zł kosztowała działalność Rady Mediów Narodowych w latach 2016-2022 – wynika z analizy "Presserwisu".

Rada Mediów Narodowych została utworzona w połowie 2016 roku w celu powoływania i odwoływania władz mediów publicznych – wcześniej zajmowała się tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. "Presserwis" przeanalizował wydatki budżetowe RMN w kolejnych latach publikowane w corocznej informacji o działalności Rady, a także jej projekcie za 2022 rok (w zeszłym roku na RMN wydano 969 tys. zł).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ignorowany

W latach 2016-2022 prawie 2 mln zł pochłonęły wynagrodzenia członków RMN (wraz z tzw. pochodnymi od wynagrodzeń). Większość w Radzie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości. W drugiej kadencji z PiS zasiadają Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański (przewodniczący) i Piotr Babinetz. Członkami RMN są również Marek Rutka z Lewicy i Robert Kwiatkowski z koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej.

Czytaj też: TVP Info nie da się zlikwidować. "Nie można ot tak zamknąć kanału telewizyjnego"

W 2022 roku zwołano 15 posiedzeń RMN. Z kolei za tydzień, we wtorek 21 marca, odbędzie się dopiero drugie posiedzenie Rady w 2023 roku.

Pod koniec 2016 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie KRRiT z procesu wyłaniania władz mediów publicznych jest niezgodne z konstytucją. Takie rozwiązanie wprowadziła m.in. przegłosowana głównie głosami PiS nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji z 30 grudnia 2015 roku. Wyrok TK nie został wykonany do dzisiaj.

W 2021 roku posłowie Koalicji Polskiej złożyli projekt ustawy przewidującej likwidację Rady Mediów Narodowych.

Czytaj też: TVP wypowiedziała wojnę TVN. "Wiadomości" codziennie atakują prywatnego nadawcę

(KOZ, 14.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.