Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Afgański nadawca z programem bez mężczyzn. Tylko z okazji Dnia Kobiet

Afgańskie kobiety mogły czuć się mniej dyskryminowane tylko podczas pandemii, gdy mężczyźni też musieli zasłaniać twarze. Dyskusja w Tolo News to jednak krok do przodu (screen: YouTube/Global News)

Badanie przeprowadzone przez Reporterów bez Granic w zeszłym roku wykazało, że ponad 75 proc. dziennikarek traciło pracę w Afganistanie od czasu przejęcia władzy w roku 2021. Tymczasem stacja telewizyjna Tolo News sprowokowała dyskusję, organizując panel dyskusyjny z udziałem kobiet dziennikarek, których od dawna nie dopuszcza się do głosu.

Pretekstem był Międzynarodowy Dzień Kobiet. Grupa dyskutantek składała się z trzech dziennikarek i jednej moderatorki. Wszystkie wystąpiły w maskach dokładnie zasłaniających twarze. "Kobieta ma prawa z islamskiego punktu widzenia… to jej prawo do pracy, do edukacji" – powiedziała podczas panelu dziennikarka Asma Khogyani. W zeszłym roku talibowie ograniczyli dostęp większości dziewcząt do szkół średnich.

Czytaj też: Gary Lineker porównał brytyjski rząd do nazistowskich Niemiec. BBC daje mu ostatnie ostrzeżenie

Międzynarodowa Organizacja Pracy stwierdziła, że z powodu narastających ograniczeń, a także poważnego kryzysu gospodarczego w kraju, od połowy 2021 r. zatrudnienie kobiet spadło o 25 proc. Większość zwraca się ku pracom wykonywanym na własny rachunek, takim jak krawiectwo.

Talibowie komunikują, że szanują prawa kobiet zgodnie z ich interpretacją prawa islamskiego i kultury afgańskiej oraz, że władze powołały komisję do zbadania dostrzeganych problemów w celu podjęcia działań na rzecz ponownego otwarcia szkół dla dziewcząt.

Czytaj też: Spotify ma ponad pół miliarda użytkowników

(MAC, 10.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.