Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pięcioro ludzi mediów na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes"

Na liście znaleźli się Polacy, którzy w 2022 roku mieli majątek wart przynajmniej 841 mln zł (fot. RASP/materiały prasowe)

Pięć nazwisk związanych z mediami znalazło się na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Szóstym mógłby być lider zestawienia Michał Sołowow, który inwestował w media, choć dziś nie ma ich w swoim portfolio.

Najbogatszym człowiekiem w Polsce związanym z mediami jest Zygmunt Solorz – ma 4. miejsce na liście "Forbesa". To on 30 lat temu stworzył telewizję Polsat. Dziś jest nadal jej właścicielem, a do portfolio dołączył platformę satelitarną Cyfrowy Polsat, telefonię komórkową Plus, którą w 2011 roku przejął za 18 mld zł od Polkomtelu. W 2018 roku przejął Netię oraz kanał sportowy Eleven Sports, w 2019 zainwestował w Asseco, największą firmę IT w Polsce. Poprzez spółkę Argumenol Investment Co. Ltd. ma też większościowy pakiet udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, w konińskim zagłębiu węgla brunatnego. Obecny majątek Solorza "Forbes" szacuje na 10,51 mld zł.

Czytaj też: Media ze specjalnymi programami i rozmowami w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków jest Michał Sołowow, biznesmen działający w branżach chemii, energetyki i wyposażenia wnętrz. Jego majątek to 25,85 mld zł. Sołowow, choć dziś nie ma nic wspólnego z mediami, był m.in. przejściowo właścicielem "Przekroju", "Życia Warszawy", regionalnych gazet "Echo Dnia" i "Słowo Ludu" oraz kieleckiej rozgłośni radiowej Radio Tak (obecnie oddział RMF Maxx).

– Lista 100 najbogatszych Polaków 2021 ukazała się rok temu w dniu poprzedzającym dzień wybuchu rosyjskiej napaści na Ukrainie. Na pewno pamiętają państwo to podłe uczucie, gdy w jednej chwili słowo "jutro" przestało lubić się ze słowem "przewidywalne". Kogo pod koniec lutego 2022 roku obchodzili jacyś najbogatsi Polacy? W głowach mieliśmy zupełnie inne myśli, a na twarzach wypisane kompletnie inne niż ciekawość emocje – mówi Paweł Zielewski, redaktor naczelny Forbes Polska. – Minął jeden rok minus jeden dzień od tamtej chwili. W "Forbesie" publikujemy Listę 100 Najbogatszych Polaków 2022. Godną uwagi, bo "wojenną", która uwzględnia spadek wartości wschodnich aktywów największych przedsiębiorców oraz konsekwencje wielu zawirowań.

Przemysław Gacek, choć w zestawieniu figuruje pod hasłem "technologie", jest twórcą serwisu Pracuj.pl. i znalazł się na 39. miejscu listy. Stworzony przez niego serwis to dziś największa polska platforma z ofertami pracy, a 5 proc. przychodów pochodzi z Ukrainy. W 2022 roku jego firma przejęła Softgarden – wiodącego gracza HR Tech w Niemczech, za kwotę 0,55 mld zł. Było to, jak wskazuje "Forbes", największe zagraniczne przejęcie przez polską spółkę w sektorze technologicznym. Majątek Gacka wyceniono na 1,63 mld. zł.

Czytaj też: Prawie 6 mln zł resort infrastruktury wydał w TVP i Polskim Radiu w 2022 roku

Również w grupie miliarderów związanych z technologiami znalazła się Susan Wojcicki, do niedawna szefowa YouTube (w zeszłym tygodniu ogłosiła rezygnację), córka Stanisława Wójcickiego, amerykańskiego fizyka polskiego pochodzenia. Przez całe życie działała w USA, ale "Forbes" umieszcza ją w zestawieniu najbogatszych Polaków. Na 13. pozycji.

To ona wynajęła w 1998 swój garaż Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, w którym tworzyli Google, a wkrótce rzuciła pracę w marketingu Intela i została szefową marketingu przyszłego internetowego giganta. To również ona odkryła YouTube i doprowadziła do przejęcia go przez Google. Obecnie jej majątek – 3,31 mld zł to akcje spółki Alphabet – właściciela Google.

Na 60. miejscu zestawienia znalazł się Heronim Ruta, w 2008 roku jeden z najbliższych współpracowników właściciela Polsatu – Zygmunta Solorza. Otrzymał on wtedy 17 proc. akcji telewizji, których większość sprzedał po 10 latach. "Forbes" szacuje jego majątek na 1,29 mld zł.

Czytaj też: Norweski Fundusz Naftowy obserwuje, czy Orlen wpływa na wolność prasy

Na najdalszym wśród ludzi mediów, 98. miejscu znalazł się Dariusz Dąbski, właściciel Telewizji Puls, trzeciej co do wielkości grupy telewizyjnej w Polsce. Dąbski jest z nią związany od 2005 roku. W 2008 roku odkupił udziały wycofującej się z Polski firmy News Corporation należącej do potentata medialnego Ruperta Murdocha. Od tego czasu rozbudowywał stację. W 2012 roku uruchomił drugi kanał swojej telewizji – Puls 2. Majątek Dąbskiego został przez "Forbes" oszacowany na 0,84 mld zł.

Lista 100 Najbogatszych Polaków, publikowana w magazynie "Forbes" od 2004 roku, pokazuje wartość majątków czołowych polskich przedsiębiorców, licząc je na podstawie publicznie dostępnych danych i według standardowych kryteriów stosowanych do wyceny firm. Aby się na nią dostać, konieczne było zgromadzenie w 2022 roku majątku wartego przynajmniej 841 milionów złotych.

Czytaj też: Rada Programowa TVP dyskutowała o skandalicznej piosence w konkursie Eurowizji

(PAR, 24.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.