Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Programowa TVP dyskutowała o skandalicznej piosence w konkursie Eurowizji

– Większość członków rady podzieliła moje wątpliwości dotyczące doboru piosenek – wyjaśnia Daszczyński

Janusz Daszczyński, były prezes TVP i członek Rady Programowej TVP z ramienia PO, zażądał podczas wtorkowego posiedzenia rady ponownego namysłu nad preselekcją w konkursie Eurowizji. Poszło o piosenkę Ahleny zatytułowaną "Booty". Zakwalifikowanie tego dzieła uważa za "upadek kompletny".

To jedna z 10 piosenek wybranych przez Telewizję Polską do tzw. preselekcji. Spośród tej grupy wybranie zostanie utwór reprezentujący Polskę w trakcie głównego konkursu Eurowizji.

W rozmowie z "Presserwisem" Janusz Daszczyński wyjaśnia, że podniósł temat preselekcji z prośbą, aby rada programowa ustosunkowała się, czy tego typu piosenki powinny być promowane przez nadawcę publicznego.

Czytaj też: Prawie 6 mln zł resort infrastruktury wydał w TVP i Polskim Radiu w 2022 roku

– Większość członków rady podzieliła moje wątpliwości dotyczące doboru piosenek – wyjaśnia Daszczyński, podkreślając, że zdziwiła go ta reakcja, biorąc pod uwagę fakt, że gremium składa się w większości z jego oponentów politycznych.

Piosenka Ahleny nosi tytuł "Booty". Członek rady opublikował tłumaczenie tekstu utworu na swoim Facebooku, w którym znalazły się takie strofy jak: "Dupa, dupa, dupa, dupa, dupa taka tłusta", "wszystkie jego suki mnie nienawidzą, nienawidzą mnie, nienawidzą mnie, są wściekłe" czy "Dupa, dupa, dupa, dupa, dupa tak gruba, wiem naprawdę, naprawdę, naprawdę tego chcesz" ("booty", które tam występuje w oryginalnej wersji, to właściwie "tyłek", w przeciwieństwie do angielskiego "ass" – przyp. red.).

– Szefowa biura programowego Aneta Woźniak przyjęła moją opinię i zaproponowała, że artystka powinna zostać poproszona o zmianę tekstu utworu – mówi Daszczyński. Dodaje jednak, że zaprotestował, zwracając uwagę, iż nie można po wyborze utworu oczekiwać od twórcy tak znaczących modyfikacji dzieła.

Daszczyński zaznaczył, że Woźniak poinformowała go o możliwości wycofania utworu i zastąpienia wykonawczyni innymi artystami.

Czytaj też: Show "Hell's Kitchen" w Polsacie nie będzie już tytułowany jako "Piekielna kuchnia"

(KAP, 24.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.