Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dwóch dziennikarzy zwolnionych z "Nowin" rzeszowskich

Od przejęcia "Nowin" przez Orlen z redakcją rozstało się 10 dziennikarzy (fot. Nowiny24.pl)

Andrzej Plęs, długoletni dziennikarz i Wojciech Zatwarnicki, fotoreporter i dziennikarz, zostali zwolnieni z "Nowin" rzeszowskich. Pracodawca powołał się na restrukturyzację zatrudnienia.

– Już dawno sugerowano mi, że mogę stracić pracę – przyznaje Andrzej Plęs, który z Polska Press był związany z przerwami od przełomu wieków. W ostatnim czasie został dwukrotnie ukarany naganami, w tym jedną za opuszczenie kolegium redakcyjnego. – Miałem telefon, który musiałem odebrać, a jednocześnie rozmowa była poufna, więc przeprosiłem i wyszedłem – mówi Plęs "Presserwisowi". Dodaje, że i tak uważa za cud, iż utrzymał się w pracy po zmianach przez dwa lata. – Mówili mi, że jestem drugi do zwolnienia zaraz po poprzednim naczelnym.

Czytaj też: Norweski Fundusz Naftowy obserwuje, czy Orlen wpływa na wolność prasy

Ostatecznie w środę Plęsowi wręczono wypowiedzenie z winy pracodawcy, z powodu restrukturyzacji zatrudnienia i likwidacji etatu. – W efekcie mam trzy miesiące wolnego i odprawę w wysokości trzymiesięcznych poborów – mówi Plęs.

Przyczyny zwolnienia Wojciecha Zatwarnickiego, który do redakcji wrócił po przerwie już w czasach Orlenu, są takie same. Dziennikarz pożegnał się z kolegami mailowo. Poinformował, że do końca lutego przebywa na urlopie, potem musi szukać pracy. Zatwarnicki pracował w "Nowinach" od 1998 do 2009 roku. Wrócił w 2021. 

Od momentu przejęcia Polska Press przez Orlen z "Nowin" odeszło lub zostało zwolnionych 10 dziennikarzy. Obecnie w redakcji zostało ich ok. 20. W trzecim kwartale ubiegłego roku według PBC gazeta sprzedawała średnio 6288 egzemplarzy każdego wydania.

Czytaj też: Rada Programowa TVP dyskutowała o skandalicznej piosence w konkursie Eurowizji

***

W sprawie tego tekstu redakcja Press.pl dostała wniosek o opublikowanie sprostowania. Działając w myśl art. 31a prawa prasowego publikujemy je poniżej:

SPROSTOWANIE

Polska Press sp. z o. o. oświadcza, że w artkule z dnia 24 lutego 2023 r. pt. Dwóch dziennikarzy zwolnionych z „Nowin” rzeszowskich, opublikowanym pod adresem https://www.press.pl/tresc/75312,dwoch-dziennikarzy-zwolnionych-z-_nowin_-rzeszowskich podano nieprawdziwe informacje.

Nieprawdą jest, że kiedykolwiek sugerowano Andrzejowi Plęs, że może stracić pracę. Takie sugestie nie miały miejsca. Z pracownikiem prowadzono jedynie rozmowy dyscyplinujące dotyczące sposobu wykonywania przez niego obowiązków.

Nieprawdą jest, że Andrzej Plęs został ukarany naganami. Pracownik otrzymał dwukrotnie upomnienie. Nieprawdą jest, że pracownik opuścił kolegium redakcyjne z powodu konieczności odebrania telefonu. Pracownik opuścił kolegium bez wyjaśnienia, udając się na papierosa.

Nieprawdą jest, że Plęsowi wręczono wypowiedzenie z winy pracodawcy, z powodu restrukturyzacji zatrudnienia o likwidacji etatu. Pracownik zawarł z Pracodawcą porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy. Nieprawdą jest, że Andrzej Plęs ma teraz trzy miesiące wolnego. W porozumieniu uzgodniono, że umowa rozwiąże się z dniem 28.02.2023.

Nieprawdą jest,  że Wojciech Zatwarnicki został zwolniony. Wojciech Zatwarnicki rozstał się ze spółką na mocy porozumienia stron. Nieprawdą jest, że w redakcji Nowin zostało 30 dziennikarzy. W redakcji zatrudnionych jest 30 dziennikarzy.

Polska Press sp. o. o. Adres korespondencyjny: ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa

Prezes zarządu Polska Press sp. z o.o. Stanisław Bortkiewicz
członek zarządu Polska Press sp. z o.o. Dorota Kania

(PAR, 24.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.