Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W obiektach po drukarni Polska Press w Koszalinie powstaje centrum dystrybucji Orlenu i Ruchu

Koszalińska drukarnia powstała 25 lat temu (fot. Google Street View)

W obiektach dawnej drukarni Polska Press w Koszalinie może powstać centrum dystrybucyjne Ruchu – wynika z informacji "Presserwisu".

Polska Press nie informuje, co stało się z maszynami drukarskimi. Na lokalnym rynku drukarskim pojawiła się jednak informacja o ich atrakcyjnej sprzedaży. – Maszyny pojechały do Indii – mówi Marek Słomski, właściciel wydającego pięć tygodników lokalnych na Pomorzu Zachodnim wydawnictwa DJ Media i drukarni w Nowogardzie. – Polska Press szybko znalazła polskiego eksportera. W grudniu maszyny zdemontowała polska firma. Kierunek mnie nie dziwi, w Indiach lokalne gazety wychodzą w milionowych nakładach.

Czytaj też: Tomasz Sakiewicz musi przeprosić Bartosza Kramka, sąd odrzucił skargę kasacyjną

Biuro prasowe Orlenu informuje, że jeszcze w 2022 roku powstało Centrum Dystrybucyjne w Koszalinie, które pokrywa swoim obszarem Kołobrzeg, Świdwin, Szczecinek i Sławno. Obecnie "Ruch wynajmuje lokalizację w Koszalinie, w której odbywają się operacje sortowania przesyłek kurierskich »Orlen Paczka«, ale nie jest to obiekt po zlikwidowanej drukarni Polska Press". 

Drukarnia prasowa Polska Press w Koszalinie zakończyła działalność z końcem lipca 2022 roku. Funkcjonowała na rynku 25 lat. Na środkowym i zachodnim Pomorzu nie miała konkurencji, ale spadek liczby zleceń wywołany wzrostami cen papieru i energii oraz oszczędnościową polityką wydawców nie pozwoliły jej przetrwać.

Polska Press z końcem kwietnia zamierza też wstrzymać produkcję w swojej drukarni w Poznaniu, o czym informował "Presserwis". W grupie pozostaną trzy drukarnie: w Bydgoszczy, Sosnowcu i Białymstoku. Obsługują one nie tylko dzienniki regionalne Polska Press, których łączna średnia sprzedaż wydania wyniosła w 2022 roku nieco ponad 132 tys. egz. (dane: PBC), ale również lokalne wydania gazet czy lokalne tygodniki.

Czytaj też: TVP wyprodukuje międzynarodowy sygnał z wizyty prezydenta Bidena w Polsce

Spółka Ruch, według szacunków Izby Wydawców Prasy z lutego 2022 roku, dostarczała w ubiegłym roku prasę do około 11,5 tys. punktów sprzedaży i ma 21,56 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. Sprzedaje ok. 3700 tytułów gazet i czasopism.

W ramach "Orlen Paczki" klienci mają do dyspozycji ponad 6 tys. punktów odbioru przesyłek – poza kioskami to maszyny paczkowe, stacje paliw i punkty partnerskie. W zakresie usług kurierskich rok 2021 był rekordowy pod względem liczby dostarczonych przesyłek oraz rozbudowy sieci punktów odbioru. PKN Orlen ma w spółce Ruch SA 65 proc. udziałów.

Czytaj też: Eurosport 2 nie pokazał przejazdu Polki na MŚ w snowboardzie, w jego trakcie nadano reklamy

(PAR, 20.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.