Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Luty 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio Katowice nie uruchomiło jednak miejskiego Radia OK. Powodem wojna i finanse

Projekt reaktywacji miejskiego Radia OK nadal jest sprawą otwartą (fot: Wikipedia/Adrian Tync/CC BY-SA 4.0)

Wbrew ubiegłorocznym zapowiedziom Polskie Radio Katowice nie reaktywowało Radia OK – miejskiego pasma Katowic i ich najbliższej okolicy. Powodem była wojna w Ukrainie i kwestie finansowe.

Radio OK działało od końca 2011 roku do wiosny 2013. Potem znikło z eteru, a na jego częstotliwości 101,2 MHz nadawany jest program ogólny i aglomeracyjny. Z ubiegłorocznego projektu zmiany karty powinności Radia Katowice wynikało, że chce przywrócić program miejski na jego wcześniejszej częstotliwości i na multipleksie radia cyfrowego DAB+.

Czytaj też: W TVP 3 regionalne serwisy co godzinę, będzie też współpraca z radiową Trójką

– Na przeszkodzie stanęły nam wojna w Ukrainie i kwestie finansowe – przyznaje Ewelina Kosałka-Passia, dyrektorka programowa PR Katowice.

Według założeń karty Radio OK miało w ubiegłym roku kosztować 450 tys. zł, w 2023 roku – 638 tys. zł, a w 2024 roku – 676 tys. zł. Jednak wraz z rosyjską agresją na Ukrainę zamiast miejskiego pasma radio uruchomiło nadawane kilka razy dziennie serwisy ukraińskie dla uchodźców wojennych. Drugim elementem, który zahamował start projektu, była inflacja.

– To był trudny rok, co nie oznacza, że Radio OK nie powróci. Myślimy również o kilku nowych programach, lecz na razie czekamy na podział rekompensat za brak opłat abonamentowych – mówi Kosałka-Passia.

Z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia swoje programy miejskie nadają Radio Lublin (Radio Free), Radio Wrocław (Radio RAM) i Radio Poznań (MC Radio), Radio Zachód (Radio Zielona Góra i Radio Gorzów) i Radio Koszalin (Radio Słupsk). W styczniu 2023 roku Radio Koszalin uruchomiło też Studio Kołobrzeg.

Czytaj też: Była dziennikarka PAP Anna Kisicka nieprawomocnie wygrała w sądzie ze swoją dawną redakcją

Według badania Radio Track Radio Katowice miało w drugim półroczu 2022 roku 4,6 proc. udziału w rynku radiowym aglomeracji śląskiej i 2 proc. w Częstochowie.

(PAR, 10.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.