Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Karnowski z "Sieci" nie przeprosił dziennikarzy TVN. "Poczekamy i na apelację, i na przeprosiny"

Na okładce "Sieci" zarzucały dziennikarzom "Superwizjera" TVN ustawkę (fot. Sieci)

Jacek Karnowski, naczelny "Sieci" (Fratria), nie wykonał wyroku sądu pierwszej instancji, który nakazywał mu przeprosić dziennikarzy "Superwizjera" TVN. – Czas działa na jego korzyść – uważa Bertold Kittel, dziennikarz "Superwizjera". Karnowski zapowiedział apelację.

Ani Bertold Kittel, ani Anna Sobolewska i Piotr Wacowski, autorzy głośnego reportażu "Polscy neonaziści" emitowanego w "Superwizjerze" TVN, nie doczekali się jeszcze przeprosin od Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego tygodnika "Sieci".

Bertold Kittel: "To tylko wyrok w pierwszej instancji"

W listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Karnowskiemu publikację przeprosin dla stacji na okładce tygodnika, a wewnątrz numeru przeprosin dla dziennikarzy. Przeprosiny mają się też pojawić na stronie internetowej tygodnika. Karnowski musi również wpłacić 50 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Czytaj też: Państwowe media dostaną z budżetu 2,7 mld zł. Sejm odrzucił wczoraj poprawki Senatu

– To tylko wyrok w pierwszej instancji i nie spodziewam się, żeby go wykonał. Poczekamy i na apelację, i na przeprosiny – mówi w rozmowie z "Presserwisem" Bertold Kittel.

W listopadzie 2018 roku "Sieci" opublikowały materiał Wojciecha Biedronia "Maskarada na zlecenie", który zarzucał autorom "Polskich neonazistów" wykreowanie odprawionych w lecie pod Wodzisławiem Śląskim "urodzin Hitlera". Przed sądem jednak Karnowski nie obronił materiału ani okładki swojego tygodnika, który zapowiadał tekst tytułem "To była ustawka".

Jacek Karnowski zapowiedział apelację zaraz po przegranym procesie. Będzie miał na nią 14 dni od momentu kiedy sąd wyda pisemne uzasadnienie do wyroku. W jego obronie wystąpiło Centrum Monitoringu Wolności Mediów SDP, które stwierdziło, że wytoczony Karnowskiemu proces był SLAPP-em (akcją procesową nakierowaną na faktyczne ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa, poprzez zniechęcenie dziennikarzy do podejmowania istotnych, wywołujących społeczne emocje, tematów), a kara zamieszczenia przeprosin orzeczona przez sąd jest dla naczelnego "Sieci" "upokarzająca".

Czytaj też: Rada Programowa TVP nie zajęła się ujawnieniem danych ofiar pedofila w TVP Info

(PAR, 27.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.