Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paszporty "Polityki" wręczone po raz 30.

Wśród laureatów znalazł się Jan Holoubek, reżyser "Wielkiej wody" (fot. Wojciech Olkuśniak/East News)

Po raz 30. zostały przyznane Paszporty "Polityki" - doroczne wyróżnienie kulturalne tygodnika "Polityka". Nagrody otrzymali Jan Holoubek, Jakub Skrzywanek, Anna i Jakub Górniccy, Agata Słowak, Grzegorz Piątek, Anna Sułkowska-Migoń, Przemysław Jankowiak, a także Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski i Wilhelm Sasnal.

W kategorii Film nagrodzony został reżyser i operator Jan Holoubek za "niejednoznacznie naszkicowanych bohaterów w wyrazistym krajobrazie społecznym i politycznym" w serialu Netflixa "Wielka woda" oraz za "bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość".

Jakub Skrzywanek, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie, otrzymał nagrodę w kategorii Teatr za "spektakle ważne, odważne i nieoczywiste". Ma na koncie jedne z najmocniej dyskutowanych przedstawień ubiegłego sezonu: "Śmierć Jana Pawła II" (Teatr Polski w Poznaniu) - rekonstrukcję ostatnich godzin życia papieża Karola Wojtyły oraz oparty na reportażach Janusza Schwertnera "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" (Teatr Współczesny w Szczecinie).

Paszport "Polityki" w kategorii Kultura cyfrowa trafił do Anny i Jakuba Górnickich, założycieli kolektywu reporterskiego Outriders. Dostali nagrodę za "umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o dramatycznych wydarzeniach, jak wojna w Ukrainie". 

Czytaj też: Nielsen: z globalnych platform streamingowych korzysta prawie 40 proc. Polaków

Malarka Agata Słowak otrzymała nagrodę w kategorii Sztuki wizualne za "odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz" oraz za "opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa".

W kategorii Literatura nagroda powędrowała do Grzegorza Piątka za książkę "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939", "znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację" i "za przekonującą dekonstrukcję mitu »miasta z morza i marzeń«".

Dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń została uhonorowana w kategorii Muzyka poważna za "ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki" oraz za "konsekwentną pracę, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele".

W kategorii Muzyka popularna wyróżnienie dostał Przemysław Jankowiak znany jako 1988 za "otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami", a także za "rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu".

Doroczne specjalne nagrody "Polityki" - Kreatorzy Kultury - otrzymała w jubileuszowym roku trójka artystów: Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski i Wilhelm Sasnal.

Dorota Masłowska została wyróżniona za "zrewolucjonizowanie języka polskiej literatury, która w ostatnich 30 latach dzieli się na czas przed »Wojną...« i po »Wojnie...«".

Ryszarda Poznakowskiego nagrodzono za "długi życiorys artystyczny, bez którego trudno sobie wyobrazić historię polskiej muzyki popularnej ostatnich sześciu dekad".

Wilhelma Sasnala uhonorowano za "malarstwo, które sprawiło, że całe pokolenie młodych polskich twórców uwierzyło w swoją szansę na międzynarodowy sukces artystyczny".

Paszporty "Polityki" przyznawane są od 1993 roku. Otrzymują je wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku.

(KOZ, 18.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.