Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejm w sprawie ustawy pilotowej. Wątpliwości co do jej zgodności z Konstytucją

Jeśli przepisy wejdą w życie, stacje Telewizji Polskiej będą musiały być umieszczane na pierwszych miejscach list kanałów (fot. Pixabay.com)

W czwartek w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej. Wątpliwości co do zgodności proponowanych przepisów z konstytucyjnymi standardami ochrony praw człowieka i obywatela ma Rzecznik Praw Obywatelskich.

Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przekonywał w Sejmie, że poprzez nowelizację przepisów rząd chce dać odbiorcom łatwy dostęp do telewizji publicznej. – Skończy się więc szukanie kanałów w różnych miejscach kraju, gdy ludzie przenoszą się z jednego miejsca do drugiego – mówił Lewandowski.

"Zbliżamy się do Chin, Korei Północnej, Rosji"

Z kolei poseł PiS Robert Gontarz stwierdził: – Tym wszystkim, którzy będą mówili, jak wielka to jest trudność wybranie kanału np. nr 17, chcę powiedzieć, żeby zaufali Polakom. Głęboko wierzę, że każdy poradzi sobie z wybraniem tego kanału, który chce – mówił Gontarz.

Czytaj też: Członkowie KRRiT zażądali dokumentów ws. kary dla TVN. Nawet Paczuska krytykuje Świrskiego

Grzegorz Napieralski z klubu Koalicji Obywatelskiej skrytykował projekt. – Wszyscy eksperci mówią, że zbliżamy się systemem do Chin, Korei Północnej, Rosji, Iranu i Białorusi – stwierdził. Z kolei Iwona Śledzińska-Katarsińska, również z klubu Koalicji Obywatelskiej, tryb wprowadzania ustawy określiła jako skandaliczny. – Odbywa się bez rozmów, bez konsultacji, bez przewidzenia skutków ich wprowadzenia. Te rozwiązania rujnują rynek telewizyjny w Polsce – opisywała. Natomiast poseł klubu Lewicy Marek Rutka ocenił, że wszystkie proponowane rozwiązania ustawowe są nakierowane wyłącznie na promowanie programów nadawcy publicznego.

W głosowaniu Sejm zdecyduje, czy odrzucić projekt w pierwszym czytaniu, czy może skierować go do dalszych prac w komisji kultury i środków przekazu. Z harmonogramu obrad wynika, że blok głosowań zaplanowano na piątek.

RPO z wątpliwościami co do zgodności z Konstytucją

W czwartek do proponowanych przez rząd przepisów odniósł się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

Czytaj też: Mirosław Kalinowski przestał kierować Krajowym Instytutem Mediów

"W ocenie RPO projekt ogranicza konstytucyjną wolność środków społecznego przekazu oraz wolność pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Jego celem nie jest zagwarantowanie pluralizmu mediów, lecz zapewnienie przewagi przekazu nadawcy państwowego. Ponadto projekt ogranicza konstytucyjną wolność działalności gospodarczej" – stwierdził RPO w komunikacie.

Marcin Wiącek przekazał opinię w sprawie projektu marszałkini Sejmu Elżbiecie Witek i poprosił o jej uwzględnienie w toku prac legislacyjnych. Wskazał w niej, że zaproponowane rozwiązania budzą wątpliwości z punktu widzenia zgodności z konstytucyjnymi standardami ochrony praw człowieka i obywatela.

Czytaj też: Przewodniczący KRRiT może nałożyć na TVN za "Siłę kłamstwa" prawie 1 mln zł kary

Jeśli przepisy wejdą w życie, kanały Telewizji Polskiej objęte zasadą must carry/must offer będą musiały być umieszczane na pierwszych miejscach list kanałów w sieciach kablowych czy na platformach satelitarnych (od 1 do 5). Ponadto operatorzy będą musieli przymusowo udostępniać już nie tylko TVP 1, TVP 2 i TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura. Zgodnie z proponowanymi przez rząd zmianami zasada must carry/must offer przestanie natomiast obejmować TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls. Po zmianach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w drodze rozporządzenia będzie mogła objąć zasadą obowiązkowego udostępniania przez operatorów również inne kanały – maksymalnie jeszcze 30.

Zmianom przeciwstawiają się m.in. izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów z branży mediów i telekomunikacji.

Czytaj też: Michał Kempa nie będzie już prowadzącym "Mam talent" w TVN

(MNIE, 13.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.