Temat: technologie

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wirtualna Polska ostrzega użytkowników Pilota WP przed planowaną zmianą przepisów

"Żebyś mógł oglądać różne treści, będziesz musiał wykupić kilka abonamentów, bo ustawa zakaże pakietowania kanałów" - ostrzega użytkowników Wirtualna Polska (screen Pilot.wp.pl)

Wirtualna Polska informuje użytkowników serwisu Pilot WP, że wejście w życie przepisów prawa komunikacji elektronicznej spowoduje utratę przez nich najpopularniejszych kanałów telewizyjnych. - Wszystkie internetowe platformy telewizyjne zostaną wycięte z dystrybucji kanałów objętych must carry/must offer - ostrzega Marcin Malicki z WP.

"Najpopularniejsze kanały znikają z Pilota WP? Naprawdę tak może się stać! Wszystko przez planowane zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji" - można przeczytać w wiadomości, jaką Wirtualna Polska rozsyła klientom Pilota WP. "Projekt dotknie też nas i Ciebie - stracisz najpopularniejsze kanały TV - takie jak: TVP, TVN, Polsat, TV4, TV Puls" - wymienia WP.

Wirtualna Polska tłumaczy, że "dostawcy będą musieli umieszczać kanały TVP na pierwszych miejscach". "A co więcej - nowa ustawa chce mieć wpływ na naszą prywatność i cenę za telewizję. Brzmi słabo, co?" - pyta portal i zwraca uwagę: "Żebyś mógł oglądać różne treści, będziesz musiał wykupić kilka abonamentów, bo ustawa zakaże pakietowania kanałów. Twoje ulubione kanały TV mogą całkowicie zniknąć z oferty Pilota WP i ceny pójdą w górę".

"Pamiętasz, jak mówiliśmy - oglądaj, gdzie chcesz, kiedy chcesz i tak, jak lubisz? Nowa ustawa chce przywiązać Cię kablem do telewizora. Wiele kanałów nie obejrzysz już online, a jedynie stacjonarnie, a my jako platforma, będziemy musieli przekazać te dane do nadawców" - czytamy w wiadomości dla użytkowników.

Czytaj też: Dwutygodnik „Show” po likwidacji konkurenta zdrożał - kosztuje 4,99 zł

Wirtualna Polska przypomina również, że "jeżeli ustawa wejdzie w życie, to polska telewizja nie będzie dostępna online w innych krajach UE".

- Stosowanie zasady must carry/must offer ma być w nowej ustawie ograniczone do sieci zamkniętej – tzn. do kablówek, satelity, maksymalnie do zamkniętej sieci domowej. A więc kanały objęte zasadą, w tym TVP, nie będą mogły być dystrybuowane w otwartym internecie. W zapisie ustawy wprost pada sformułowanie "rozwiązania informatyczne zapewniające odbiór programów wyłącznie w sposób stacjonarny". Wniosek? Wszystkie internetowe platformy telewizyjne zostaną wycięte z dystrybucji kanałów objętych must carry/must offer - mówi "Presserwisowi" Marcin Malicki, VP of products Wirtualnej Polski, szef usługi Pilot WP. - To jakby ktoś chciał cofnąć nas do 1992 roku i zadekretować, że internet to egzotyczny wymysł dla grupki zapaleńców, a nie życie codzienne większości Polaków. Szaleństwo to tym większe, że utrudni dostęp do publicznych kanałów TVP milionom Polaków, którzy już teraz chcą je oglądać na telefonie w tramwaju czy ekranie laptopa w kawiarni – a nie na telewizorze Rubin, siedząc na wersalce jak 40 lat temu - komentuje Malicki.

Jeśli przepisy wejdą w życie, kanały TVP objęte zasadą obowiązkowego rozpowszechniania przez operatorów (must carry/must offer) będą musiały być umieszczane na pierwszych miejscach list kanałów w sieciach kablowych czy na platformach satelitarnych (od 1 do 5). Ponadto operatorzy będą musieli przymusowo udostępniać już nie tylko TVP 1, TVP 2 i TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura. Zgodnie z proponowanymi zmianami zasada must carry/must offer przestanie natomiast obejmować TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls. Po zmianach KRRiT w drodze rozporządzenia będzie mogła objąć zasadą obowiązkowego udostępniania przez operatorów również inne kanały - maksymalnie jeszcze 30.

Pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Wirtualna Polska oferuje w serwisie Pilot TV kanały TVP 1, TVP 2, TVP 3, Polsat i TVN, nie mając umów z ich nadawcami. Spółka powołuje się na zasadę must carry/must offer.

(KOZ, 11.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.