Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Twitter zawiesił konta znanych dziennikarzy CNN, "NYT" i "The Washington Post". Musk je przywróci

Twierdzenia Muska, iż zamierza on prowadzić Twittera jako platformę poświęconą wolności słowa, zostały podważone (screen: YouTube/CNN)

Twitter zawiesił konta kilku uznanych zachodnich dziennikarzy, którzy niedawno pisali artykuły na temat Elona Muska. Decyzja wywołała sprzeciw europejskich polityków oraz reakcję ONZ i Unii Europejskiej. W związku z tym Musk obiecał, że konta zostaną przywrócone.

Zamieszanie zaczęło się w środę, od zawieszenia konta @elonjet, śledzącego prywatny odrzutowiec Muska w czasie rzeczywistym przy użyciu danych dostępnych w domenie publicznej. Musk zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko operatorowi konta. Część zawieszonych kont dziennikarskich komentowała to wydarzenie.

Czytaj też: Elon Musk już nie jest najbogatszy na świecie. Wyprzedził go Bernard Arnault

"Krytykowanie mnie przez cały dzień jest całkowicie w porządku, ale doxxowanie mojej lokalizacji w czasie rzeczywistym i narażanie mojej rodziny już nie" – napisał Musk na Twitterze. Napisał też, że nastąpi siedmiodniowe zawieszenie za doxxing, a następnie wypuścił ankietę z prośbą do użytkowników Twittera o głosowanie, kiedy przywrócić zawieszone konta. 43 proc. było za natychmiastowym odwieszeniem.

Wśród zawieszonych znalazł się Drew Harwell (@drewharwell), reporter "The Washington Post", który napisał na platformie mediów społecznościowych Mastodon i zamieścił linki do "publicznie dostępnych, legalnie uzyskanych danych". Twitter zawiesił również oficjalne konto Mastodona (@joinmastodon) – serwisu, który powstał jako alternatywa dla Twittera. 

Sally Buzbee, redaktorka naczelna "The Washington Post", stwierdziła, że zawieszenie Harwella podważyło twierdzenia Muska, iż zamierza on prowadzić Twitter jako platformę poświęconą wolności słowa. Pomimo zawieszenia Harwell był jednak w stanie rozmawiać na Twitterze z innymi dziennikarzami na czacie, odwiedzonym także przez Muska.

Czytaj też: TikTok blokowany w kolejnych amerykańskich stanach na państwowych urządzeniach

Następnie Twitter zaktualizował swoje zasady, zabraniając udostępniania "informacji o lokalizacji na żywo".

Konta dziennikarzy: "The New York Times" – Ryana Maca (@rmac18), CNN – Donie O'Sullivan (@donie) i Mashable – Matta Bindera (@MattBinder) również zostały zawieszone, podobnie jak niezależnego dziennikarza Aarona Rupara (@atrupar).

– Zawieszone konta kilku amerykańskich dziennikarzy na Twitterze zostaną przywrócone – zapowiedział właściciel serwisu Elon Musk.

Jak pisze agencja AFP, Musk uruchomił ankietę na Twitterze, w której pytał, czy powinien przywrócić zawieszone konta natychmiast, czy za tydzień. Prawie 59 proc. z 3,69 mln internautów, którzy wzięli udział w badaniu, odpowiedziało, że powinien je natychmiast przywrócić.

Czytaj też: Nie musisz tańczyć! Jak polskie redakcje wchodzą do TikToka. Radzą najlepsi

(MAC, 19.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.