Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 14, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ustawa zapewniająca kanałom TVP pierwsze pozycje na pilocie skierowana do czytania w Sejmie

Jeśli przepisy wejdą w życie, operatorzy będą musieli obowiązkowo udostępniać już nie tylko TVP 1, TVP 2, TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Ustawa przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej, faworyzująca kanały TVP, została skierowana do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

9 grudnia rządowy projekt wpłynął do Sejmu, a 13 grudnia skierowano go do pierwszego czytania. W planie posiedzeń 14 i 15 grudnia nie ma jednak na razie punktu poświęconego tej ustawie.

Jeśli przepisy wejdą w życie, kanały Telewizji Polskiej objęte zasadą must carry/must offer będą musiały być obowiązkowo umieszczane na pierwszych miejscach list kanałów u operatorów telewizyjnych (od 1 do 5). Ponadto operatorzy będą musieli obowiązkowo udostępniać już nie tylko TVP 1, TVP 2 i TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura. Zasada must carry/must offer przestanie natomiast obejmować TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls.

Czytaj też: TVP ma jednak zakontraktowaną międzynarodową gwiazdę na sylwestra w Zakopanem

Po zmianach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w drodze rozporządzenia będzie mogła objąć zasadą must carry/must offer również inne kanały, które uwzględniają interes społeczny w "zakresie dostępu do informacji, dóbr kultury i sztuki, upowszechniania sportu, dorobku nauki, edukacji obywatelskiej, potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych, pluralizmu źródeł informacji i różnorodności ogólnodostępnej oferty programowej".

Zmianom przeciwstawiają się operatorzy telewizyjni skupieni m.in. w Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

"Procedowane w ustawie wprowadzającej Prawo komunikacji elektronicznej zmiany ustawy o radiofonii i telewizji stanowią poważne zagrożenie wolności wyboru oraz dostępności kanałów telewizyjnych dla klientów platform telewizji płatnej. Ustawowy zamach na pilota TV oraz polski rynek telewizyjny dotyczy zdecydowanej większości gospodarstw domowych w kraju i przyczyni się do zubożenia ofert oraz wzrostu kosztów dla użytkowników" - napisano 12 grudnia w liście otwartym podpisanym przez Jerzego Straszewskiego, prezesa PIKE.

Jak podkreślono, projektowane przepisy nie były konsultowane publicznie i zaapelowano o ich odrzucenie.

(MNIE, 14.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.